Dalyan – Muğla

Dalyan
Paylaş
 

Antik devirde ismi Calbis olan Dalyan Muğla’nın  Ortaca ilçesinin bir mahallesidir. Yeni ismini Köyceğiz Gölünü İztuzu Plajı kenarından Akdeniz’e bağlayan dalyan kanallarından almıştır. Bu kanallarda hem balıkçılık yapılır hem de tekne taşımacılığı yapılır. Üstten bakıldığında olağanüstü şekilde güzel görünen kanallardan ağır ağır ilerleyen tekneler her gün binlerce turisti İztuzu Plajı’na getirir, götürür.

Dalyan Muğla

Dalyan kanalı

Alabildiğine uzun ve oldukça geniş olan İztuzu plajı gündüz turistlere geceleri ise Karetta Karetta cinsi kaplumbağalara ev sahipliği yapar. Nesli tükenmekte olan bu deniz kaplumbağası türünün yumurtladığı birkaç yerden birisi de burasıdır.

İztuzu Plajı

İztuzu PLajı

Dalyan kanallarında yapılan tekne yolculuğunda plaja yaklaştıkça görülen kaya mezarları göze çarpar. Bu mezarlar antik çağlarda buralarda görkemli bir uygarlık kuran Likyalılara ait Kral mezarlarıdır. Hasılı Dalyan, ziyaretçilerine güzel bir tatil deneyimi yaşatır. İztuzu Plajı Fethiye’de bulunan Ölüdeniz Plajı ile birlikte Türkiye’nin en iyi iki plajıdır.

Karetta Karetta

Kaplumbağa hastanesinde tedavi edilen bir Karetta Karetta

Eskiden Belediye olan Dalyan sonradan beldeye dönüştürülmüştür. Yerli-yabancı turistlere hizmet veren birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Burada seyahat acentaları tabiri caizse cirit atar. Mavi turlar düzenlenir.

Fethiye Kaya Mezarları

Likya Kral Mezarları

Dalyan’a Nasıl Gidilir ?

Burası Dalaman havaalanına otuzbeş kilometre mesafededir. Genellikle turistler hava yolu ile gelirler. Otobüsle gelecekseniz Fethiye üzerinden aktarmalı olarak gelebilirsiniz. Dalyan-İstanbul 780, Dalyan-Ankara 690 kilometredir.

Dalyan

Dalyan

Ne yenir ?

Dalyan kanallarında yakalanan kefal ve levrek ucuz ve lezzetlidir. Balıkçı şehri olduğu için her türlü deniz mahsulünü taze olarak bulabilirsiniz. Antalya ve Mersin’de olduğu gibi burada da mavi yengeç sunulur restoranlarda. Kömür ateşinde yapılır mavi yengeç.

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı Ölüdeniz Plajı ile kafa kafaya yarışacak kadar güzel bir plajdır. Plaja karadan da ulaşım olsa da en eğlenceli ve en fazla tercih edilen yol Dalyan’dan kalkan teknelere binmektir. Dalyan kanallarında kıvrıla kıvrıla ilerledikten sonra önce kaya mezarlarına, daha sonra da İztuzu Plajı’na ulaşırsınız. Kum ve deniz mükemmeldir. Burası yabancı basının övgüyle söz ettiği, ödüllü plajlarımızdandır.

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Plaja yazları Akdeniz Kaplumbağaları yumurtlarlar. Yumurtlamak için doğduğu topraklara geceleyin gelen kaplumbağalar, sessizce işini halledip güneş doğmadan da plajdan ayrılırlar. Burası koruma alanı olduğu için kaplumbağa yumurtalarının bulunduğu kısım kafesle çevrilir ve şezlong koyulmaz. Yazın kaplumbağa trafiği yaşanması nedeniyle burada bir de kaplumbağa hastanesi bulunmakta ve yurt içi-yurt dışı gönüllüleri kaplumbağaları tedavi etmektedirler.

Bu yazı 1587 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA