Muğla’da Gezilecek Yerler

İztuzu Plajı Muğla
Paylaş
 

Muğla’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi gözde tatil beldeleri, Ölüdeniz, İztuzu Plajı ve Sarsala Koyu gibi eşsiz kumsallar bu ilimiz sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Eğer Muğla’ya giderseniz, bu yöre insanının çok tatlı bir şivesi olduğunu hemen fark edersiniz. Bu sayede televizyon dizilerindeki “Muğla ağzı”nın oldukça abartılı ve uydurma olduğunu görürsünüz.

 Ülkemizin en önemli tatil beldeleri bu ilimizde olsa da şehir merkezinde çok da ilgi çekici bir yer bulunmamaktadır. En fazla yarım saat içinde merkezi gezebilirsiniz.

Muğla’da Gezilecek Yerler

Bodrum:  Antik zamanlardaki adı Halikarnassos olan Bodrum ünlü tarihçi Heredot’un memleketidir. İlk çağlardan beri balıkçılık ve deniz ticaretinin önemli kentlerinden birisi olmuştur. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mozole buradadır. Roma Hristiyanlaştıktan şehir sonra aziz Peter’e adanmış ve Petrium denilmeye başlanmıştır. Bodrum ismi buradan gelmektedir.

Bodrum

Bodrum Evleri

Bodrum’a geldiğinizde ilk dikkatinizi çekecek bir iki katlı beyaz bodrum evleridir. Sıra sıra tepelere boncuk gibi dizilmiş evler adeta Bodrumun süsü gibidir. Bodrum’da hayat hızlı akar. Para da hızlı akar, ilişkiler de hızlı yürür. Yerli ve yabancı turistler buraya hareketli gece hayatı ve sınır tanımayan ilişkileri yaşamak için gelirler.

Sadece yaz değil kışın da ziyaretçileri vardır. Jet sosyeteden orta kesime kadar değişik tatil alternatiflerini burada bulmak mümkündür. En tanınmış yeri Bodrum Kalesidir.

Marmaris: İlk ismi Fiskos yani doğaşehri olan Marmaris yeşil ve mavinin buluştuğu coğrafyası ile göz kamaştırıcı bir yerdir. Fakat şehir merkezinde yoğun bir yapılaşma olduğundan Marmaris’in güzelliklerini keşfetmek için çevrelerini gezmek gerekir. Bu güzide tatil beldemiz belki de İngilizlerin ülkemizde en çok tercih ettiği yerdir. Şehri dolaşırken İngiliz takımlarının taraftar barlarını ve caddelerde salına salına gezen İngilizleri görünce Londra’nın bir semtindeymiş gibi hissedersiniz. Marmaris gece hayatı ve tekne turları ile ünlüdür. Turlar Marmaris’in koylarını teker teker dolaşır, bazılarında mola verilir ve denize girilir.

Kız kumu

Marmaris Kızkumu

Marmaris kıyılarını araba ile dolaşmak oldukça uzun sürer ama aceleniz yoksa size iyi gelecektir. Kızkumu, Selimiye, Çiflik Koyu, Turgut ve Söğüt Koyları başlıca uğrak noktalardır.

Fethiye: Turizmin her türlüsünü burada bulmak mümkündür. İster Ölüdeniz’de kumsal sefası sürün isterse de Babadağ’da yamaç paraşütü yapın. Tarihe meraklıysanız, Likya uygarlığı, Telmesssos antik kenti ve kaya mezarları ilginizi çekecektir.

Babadağ Muğla

Babadağ’dan Ölüdeniz manzarası

Fethiye merkezde en çok talep gören yerlerden birisi çalış plajıdır. Kilometrelerce uzanan plaj şehre yakınlığı ve temizliği nedeniyle oldukça ilgi görmektedir. Yerli turistler Aksazlar, Büyüksamanlı, Küçük Samanlı ve Kuleli mesire yerlerini tercih etmekte, buralarda hem denize girip hem de piknik yapmaktadırlar. Yabancı turistler ve ülkemizdeki varlıklı kesim ise Letoonya, Hillside gibi tatil köylerini tercih etmektedir.

Şehri gezerseniz eski yerleşim yerinde antik tiyatro, Fethiye Kalesi ve antik tiyatroyu ziyaret edebilirsiniz. Fethiye’nin bir çok yerinde eski uygarlıklara ilişkin kalıntılar vardır.

Göcek: Göcek tabiri caizse yurdumun kaymak tabakasının ikinci vatanıdır. Ülkemizde yat turizminin başkentidir. Yat ile denize açıldığınızda “Dünya’da bir Cennet varsa o da burası olmalı” dersiniz. Denizi temiz, koyları eşsizdir.

Datça: Datça daha çok yoğun iş yaşamından bunalan turistlere ev sahipliği yapar. Yolu virajlıdır ve uzun sürer. Fakat çektiğiniz eziyete değecektir. Aradığınız huzur ve sakinliği burada bulabilirsiniz. Datça’nın bir köyü olan Palamutbükü ünlülerin de uğrak yeridir. Palamutbükü’ne ulaşmak Datça’dan da zordur ama yeşille mavinin iç içe girdiği doğayı seyretmek bile sizi mutlu edecektir.

Knidos

Datça Knidos

Akyaka: Sükunetin ve huzurun memleketidir. Gökova Körfezine kurulmuş bu yerleşim yeri yakın zamana kadar belde idi, son çıkan kanunlardan biri ile mahalleye dönüştü. Kendine özgü mimari yapısı, plajı ve hemen yanındaki “Kadın azmağı” adı verilen deresiyle ziyaretçilere huzur aşılar.

Köyceğiz: Oldukça şirin bir tatil beldesidir. Burası da sakinlik arayanların yeridir. Gölde balık tutabilir veya tekne gezisine çıkabilirsiniz. Köyceğiz gölü dalyan kanalları ile denize dökülür. Ortaca üzerinden dalyan mahallesine giderek kanal turu yapabilirsiniz.

İztuzu plajı: Dalyan mahallesinde başlayan tekne yolculukları kanalları dolaştıktan sonra İztuzu Plajı’nda noktalanır. Burada denize giren turistler tekneci ile anlaştığı saatte tekrar aynı yoldan geri dönerler. Dalyan yolculuğu esnasında kaya mezarları ve eşsiz doğa manzarası ilginizi çekecektir. İztuzu Plajı, Ölüdeniz Plajı ile birlikte ülkemizin en güzel iki plajıdır. Aynı zamanda nesli tükenmekte olan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtlama bölgesidir. Kumu ve denizi mükemmeldir. Yerli turistlerin yanı sıra yabancılar da buraya oldukça rağbet ederler.

İztuzu Plajı Muğla

İztuzu PLajı

Bunların haricinde Sarsala Koyu, Sedir adası, Milas, Sarıgerme, Kelebekler Vadisi Muğla’nın diğer gezilecek yerlerindendir.

 

Bu yazı 3877 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA