Sivas Gürün Gökpınar Gölü

Gürpınar gölü
Paylaş
 

Gürün Gökpınar Gölü hakkında bilgi

Ulaşım: Masmavi suyu, akvaryum gibi tertemiz olan Gökpınar Gölü Sivas’ın Gürün İlçesine 12 km. mesafede. Sivas merkezden ise 147 km. lik bir yol  ile ulaşılıyor. Kayseri merkezden 205 km. Malatya’dan ise 162 km. Gürün İlçesinden Malatya yönüne giderken sağ tarafta Gökpınar Gölü tabelasını göreceksiniz. Asfalt ama biraz yokuş ve virajlı yoldan Gökpınara ulaşıyorsunuz.

gökpınar gölü

Su bisikletleri

Sivas Gökpınar Gölü dalış

Gökpınar Gölü: Etrafında bir küçük otel ve lokanta bulunuyor.  Ayrıca kiralanabilen piknik masaları mevcut. Yukarıdan gölü ilk gördüğünüzde maviliği gözlerinizi alıyor. Göl yaklaşık 15 metre derinliğinde içerisi bir akvaryum  gibi görünüyor.

Yosunlar ve beyaz taşlar arasında balıkları izleyebiliyorsunuz. Burada göle girmek ve balık tutmak yasak. Ancak profesyonel dalgıçlar dalış yapabiliyor. Göl üzerinde su bisikleti kiralanarak gezilebiliyor. Gölün alt kısmında devam eden derede ise ayaklarınızı suya soktuğunuzda yaz mevsiminde bile soğuk olan suda fazla duramıyorsunuz.

Sivas gökpınar gölü

Piknik yerleri

Ne Yenir Nerede Yenir: Göl kenarında manzaralı bir konumdaki lokantada tavsiyemiz buradaki buz gibi suda yetiştirilen alabalık yemeniz. Kiremitte tereyağlı alabalık gerçekten güzel, fiyatı da makul. Piknik yapmak isterseniz göl etrafındaki çardakları 15 tl ye kiralayabilirsiniz.

Gürpınar gölü

Gürpınar Gölü

Sivasa yolunuz düşerse veya Kayseriden Malatyaya giderken kış mevsimi hariç bu gölü görmenizi tavsiye ederiz. Kışın yolu biraz sıkıntılı olabilir çünkü.  Gürüne gitmişken Şuğul vadisini de görmenizi isterim. Bu gezimizde uğrayamadığım  Şuğul Vadisini ve Güründe gezilecek yerleri ise başka bir yazımızda anlatmaya çalışacağım.

Bu yazı 1909 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir