Bir Gün Mutlaka Gitmeniz Gereken Şehir Girne!

Paylaş
 

Girne tatilleri konusunda pek deneyiminiz olmayabilir ancak şunu çok rahatça söyleyebiliriz ki Kıbrıs turları denilince akla gelen ilk nokta Girne olacaktır. Girne gezilebilecek olan pek çok bölgeden oluşuyor. Özellikle Girne Kalesi gezinize başlayacağınız en güzel nokta olacaktır. Burası çok eski dönemden kalma bir müzedir ve içerisinde mezarlar ve sarnıçlar hatta zindanlar yer alıyor. İçerisinde aynı zamanda Batık Gemi müzesi de yer alır.

İkinci olarak Girne batığından devam edebilirsiniz. Burası tahmin edeceğiniz üzere tarih öncesinden günümüze gelmiş. Yaklaşık olarak 2,300 yaşında. Batığın tarihi ise M.Ö.300 yılında fırtına sonucu meydana gelmiştir. Girne limanına 1 mil açıklıkta yer alır ve 1970 yılında 12 metrelik bölümünün korunması sağlanmıştır. Girne Kalesinden sonra nereyi gezebilirim derseniz Girne Limanı sizin için idealdir. Üstelik gece boyunca açık olan restoranları ve barları hatta casinoları Girne limanını en eğlenceli bölge haline getirmiştir. Kıbrıs tatil konusunda her zaman alternatiflerin en başında yer almıştır. Türk lirası kullanılıyor olması tatilinizin daha da uygun fiyatlara gelmesini sağlamıştır. Özellikle de Şehrikeyif Kıbrıs Turlarını düşünecek olursak kesinlikle tercih nedenlerinin başında olması gerekir. Firma TURSAB üyesi olduğu için her türlü garantiyi de size sunabiliyor. Yani resmi sitesi içerisinde ne görüyorsanız hepsini burada bulabileceksiniz. Kıbrıs tatil konusunda ekonomik bir tercih olarak bilinir.

Girne’de alternatifleriniz hiçbir zaman bitmeyecektir. Limana araç ile yaklaşık olarak 10 dakika uzakta olan Bellapais manastırı ve Beyaz giymiş Meryem ana kilisesi bu alternatiflerinizin daha da çoğalmasını sağlayacaktır. Bellapais Manastırı hakkında açıklayıcı bir bilgi verecek olursak şu şekilde değerlendirebiliriz.

Manastırın en üst katında dikdörtgen şeklinde yemekhane kısmı bulunuyor. Burası Gotik sanatın en büyük örneklerinden bir tanesi. Burada papazlar yemek yedikleri anda vaaz dinleyebiliyorlar. Hatta vaizin kürsüsü hala yerinde duruyor.

Daha sonrasında ise St. Hilarion kalesini size tavsiye edebilirim. Burası için halk Disney Şatosu benzetmesi yapıyorlar. Evet, Kıbrıs fırsatlar ülkesi ve burada bir Disneyland olmayabilir ancak bir çok Hollywood filminin fragmanında görmüş olduğunuz meşhur şato buradadır. St. Hilarion kalesi kıbrısın en yüksek noktasındadır Girne’den bakanlar burasının ulaşılmaz olduğunu düşünebilir çünkü araçla buraya çıkabilmeniz yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor. Kale için Kıbrıs’ın tarihine tanıklık etmiş çok önemli bir kalıntı denilebilir.

Kıbrıs’ a Nasıl Gidilir?

Eğer ki hiç gitmemişseniz bu sorunun yanıtını merak ediyor olmanız mümkün. Lakin en kolay geçişte ülkemizden oluyor. Çünkü dediğimiz gibi buraya gidebilmeniz için yalnızca kimlik cüzdanınız yeterli oluyor. Uçakla gidebilirsiniz. Kıbrıs’a çok sayıda uçuş yer alıyor. Ancak uçuş tercih etmek istemiyorsanız Mersin limanından gemi ile de geçiş yapabilirsiniz.

Girne’de her mevsimin ayrı bir güzelliği var ancak deniz kum güneş istiyorsanız yazı mutlaka es geçmemeniz gerekiyor. Çarşaf gibi bir denize sahip bu yüzden de denizin tadını yüzme bilmeseniz de çok rahat bir şekilde çıkarabiliyorsunuz. Kıbrıs’ a geldiğiniz zaman konaklamak için tercih edebileceğiniz üç bölge var bunlar Lefkoşa, Girne ve Magosa. Girne’yi daha fazla öneriyoruz çünkü denize kıyısı olan seçenek bakımından daha fazla. Magosa için tam bir ortaçağ şehri denilebilir. Girne turlarından herhangi birini tercih etmek isterseniz Şehrikeyif bu konuda size fırsatlar sunabilecek olan en başarılı firmalardan bir tanesi. Firmanın uzun süreden bu yana sektörde hizmet veriyor olması bünyesinde otel kalitesini ve başarısını da ortaya koymuştur. O yüzden de eğer ki bir seçenek üzerinde henüz karar vermediyseniz bir göz atmanızı öneriyorum.

Bu yazı 789 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA