Colmar gezilecek yerler

Colmar
Paylaş
 

Colmar Almanya ile Fransa arasında ihtilaf konusu olmuş Alsas Bölgesinde bulunan minik bir kasabadır. Alsas bölgesi üzüm bağları ile meşhur, aynı zamanda zengin maden yatakları olan verimli bir bölgedir. 19. asırda Almanya buraya göz koymuş ve Fransızlardan almış ama geçen asırda her iki dünya savaşında da yenilince Fransızlara bırakmıştır.

Colmar, Vosges Dağlarının eteğine kurulmuş ve kültürel özelliklerini korumuş minik bir yerleşim yeridir. Yeri Fransa’nın Almanya sınırına yakındır. Daha önce burada Almanlar hüküm sürdüğü için buradaki mimari biraz da Almanlara ait özellikler taşımaktadır.

Colmar Strazburg’a yakın bir yerde bulunmaktadır. Bu yüzden Colmar’a bir gezi planlıyorsanız Strazburg’u da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Colmar’da tarihi yapıların hiç bozulmadığını, tarihi dokuyu zedeleyecek şekilde yeni binalar da olmadığını göreceksiniz. Ayrıca doğa da bozulmamıştır.

Colmar

Tarihi Colmar evleri-Fotoğraf:Emrah Manap

Sokaklarda çöp, minik derelerin üzerinde kaçak restoranlar, tarihi yapıların duvarlarında sprey boyalarla yazılmış yazılar, tarihi ibadethanelerin hemen yanına kondurulmuş ucube apartmanlar yoktur. Bir de tarihi binalar gayet iyi restore edilmiş ve bakımlı durumdadır.

Colmar’a gittiğinizde ortaçağdan kalma yerleşim yerleri bozulmadan karşınıza çıkar ve bu turistler için oldukça büyüleyicidir.

En seçkin Alsas kasabalarından biri olan Colmar, antika parke taşlı sokakları, kanal tarafı mahalleleri ve canlı saksı sardunyalarla dekore edilmiş geleneksel evleri ile turistlere hizmet vermektedir. Yarı ahşap binalar tipik Alsas mimarisini, Quai de la Poissonnerie’deki renkli balıkçı evlerinden, 16. ve 17. yüzyılların güzel eski burghers’in evlerine benzemektedir. Colmar, yumuşak yarı-kara iklimi ve bozulmamış doğal çevresi ile Ren Nehri’nin bozulmamış ormanları ve gölleri ile yemyeşil bir çevresi ile kutsanmıştır. Bu büyüleyici kasaba, Alsace bölgesini keşfetmek için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Colmar’a ulaşım

Colmar ve çevresini gezmek için iki alternatifiniz var. Ya bir turla gidersiniz veya havaalanında bir araç kiralarsınız.

Turla gittiğiniz zaman görülmesi gerekli yerleri rehber eşliğinde görürsünüz. Yer tarihi bir yer olduğundan rehberden alacağınız bilgiler sizi epey aydınlatacaktır. Ayrıca az zamanda çok yeri görürsünüz.

Araç kiralarsanız da Colmar gezisini istediğiniz gibi planlayabilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, kalelere tırmanabilirsiniz. Eğer bir arkadaş grubuyla gidecekseniz araç kiralamak, geziden alacağınız lezzeti artıracaktır.

Colmar’a gitmek için önce uçakla Basel Havalimanı’na gelmeniz gerekir. Bu havalimanı Almanya, İsviçre ve Fransa sınırlarına yakın bir yerdedir ve bu üç ülkeye hizmet eder.

Bu üç ülkenin hiçbir sorun olmadan tek bir havaalanını ortak kullanması beni etkiledi. Biz de bir iktidarın yaptığını başka bir iktidar bozarken maddi problemi olmayan devletlerin bir yeri ortaklaşa kullanabiliyor olması, bizdeki çatışma kültüründen farklı olarak Avrupa’nın işbirliği anlayışını en iyi şekilde yansıtıyor.

Havaalanında araç kiralama firmaları var. İsterseniz oradan, isterse de trenle Mulhouse’a gidip oradan araç kiralayabilirsiniz.

Araç kiralamanın günlük maliyeti 20-30 Euro ve + yakıt şeklinde. Fransa’da turistler için ulaşım maliyetleri yemek ve konaklama masraflarına kıyasla daha düşük.

Colmar’a ve çevre köylere araçla giderken Ren nehrinin kollarını ve bozulmamış doğal güzellikleri göreceksiniz.

Aşağıdaki resim Colmar’ın konumu hakkında bilgi verecektir.

Colmar

Colmar civarı haritası

Colmar Gezilecek yerler

Colmar kasabasında ziyaret edebileceğiniz bazı yerler şunlardır:

Colmar eski yerleşim yeri

Burada tipik Alsas evleri ile ve labirent şeklinde örülmüş parke taşlı sokaklar ilginizi çekecektir. Bu bölgede Place de la Cathédrale denilen bir yapı müşhurdur. Bir de Gotik tarzda inşa edilen bir kilise olan Collégiale Saint-Martin (Saint-Martin Collegiate Kilisesi) vardır.

Grand Rue’de kısa bir yürüyüş yaparak 13. yüzyıldan kalma bir Protestan kilisesi olan Eglise Saint-Matthieu’yi ziyaret edebilirsiniz. Bu binanın hemen yakınlarında Rue Mercière ve Rue des Marchands’ın köşesinde Maison Pfister bulunur. Ortaçağ ve Rönesans stillerini harmanlayan bu bina, Colmar’ın en güzel eski evlerinden biridir. Evi, 1537 yılında şapka ticaretinden zengin olan Ludwig Scherer inşa ettirmiştir.

Unterlinden Müzesi

Bu müze, geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanan eski bir Venedik manastırında yer almaktadır. Güzel bir şekilde korunmuş, çift katlı bir manastırdır. İçinde Roma dönemini yansıtan ve Gotik tarzda yapılmış heykeller, ortaçağ tabloları, yöresel sanat eserleri bulunur. Birinci kat oyuncaklara, mobilyalara ve dekoratif objelere (porselen, fayans, vitray ve baskılar) ayrılmıştır. Müzenin en önemli özelliklerinden biri de, Martin Schongauer’in tutku sahneleri ve Isenmann ile Lucas Cranach’ın Yaşlı Eserleri’nin eserleri de dahil olmak üzere, Alman sanatçıların erken dönem resimlerini içeren Isenheim Şapelidir.

Şapelin baş hazinesi Matthias Grünewald’ın Isenheim Altar’ıdır. Bu Alman resminin en hareketli başyapıtlarından biridir.  Müzede ayrıca dini sanatın yanı sıra bir koleksiyon da bulunmaktadır. Müzenin çağdaş sanat koleksiyonu arasında Picasso, Léger, Rouault, Mathieu, Vasarely ve Braque bulunuyor.

Küçük Venedik

Burası Rue Saint Jean’i geçtikten sonra, Krutenau Mahallesi kanal manzaralı restoranlar, şirin yaya köprüler ve renkli yarı ahşap evleri ile mükemmel bir mahalledir. Yemyeşil yeşillikler ve söğüt ağaçları nehri döşerken, saksı çiçeklerini süsleyen evler hoş bir ambiyans katıyor.

Colmar

Colmar’da Küçük Venedik denilen yer-Fotoğraf:Emrah Manap

Bu mahalle “Küçük Venedik” olarak biliniyor çünkü evler Lauch Nehri kanalının hemen kenarında inşa ediliyor ve küçük tekneler doğal gezilere yolcu alıyor. Küçük Venedik’i hissetmek için, ziyaretçiler Rue de la Poissonnerie’de yürüyüşe başlayabilir ve Rue Turenne’ye kadar kanal boyunca devam edebilirsiniz.

Colmar’a geldikten sonra gezinizi burada sonlandırmak yerine çevre köyleri dolaşarak Strazburg’a gidebilirsiniz. Kaysersberg Colmar gibi küçük bir köydür.

Kaysersberg

Kaysersberg-Fotoğraf:Emrah Manap

Biraz daha giderseniz zaman makinesine binmiş de ortaçağa gitmiş gibi hissedeceğiniz Haut Koenigsbourg Şatosu’na varabilirsiniz.

Haut Koenigsbourg Şatosu

Haut Koenigsbourg Şatosu

Strazburg ise doğa ve tarihin enfes bir karışımını sunar.

Strazburg

Strazburg-Fotoğraf-Emrah Manap

Aynı güzergahı geri gelerek Basel üzerinden uçakla dönebilirsiniz.

Bu yazı 764 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA