Fethiye çalış plajı hakkında bilgi
22 Ağustos 2017
ibrahim YALAVAC

Fethiye çalış plajı hakkında bilgi

Tatil cenneti Fethiye’nin bilinen plajlarından çalış plajı hakkında bilgi vereceğim. Muğla Antalya ile birlikte Türkiye’nin turizm yükünü çeken önemli bir...

Tatil cenneti Fethiye’nin bilinen plajlarından çalış plajı hakkında bilgi vereceğim. Muğla Antalya ile birlikte Türkiye’nin turizm yükünü çeken önemli bir ilimizdir.

Fethiye Muğla’nın bir ilçesi olsa da nüfus ve ticaret açısından daha fazla etkin durumdadır. Bunda doğal ve tarihi güzelliklerinde merkezinde ve özellikle de deniz kenarında olmasının önemli bir payı bulunmaktadır.

Fethiye deniz kenarında bulunan bir şehirdir. Hemen yanı başında Fethiye Körfezi bulunmaktadır. Bir ilçenin körfez kenarına kurulu olması büyük bir nimettir. Çünkü körfez demek liman demek, liman demek ticaret ve ulaşımda bir merkez olmak demektir.

Fethiye Körfezi sayısız yat ve tekneye ev sahipliği yapmaktadır. Körfezin biçimi açık deniz dalgalarını kestiği için Fethiye Merkezi boyunca uzanan ve denize girilebilen bir plaj oluşmasını sağlamıştır. İşte burası Çalış plajıdır.

Fethiye çalış plajı hakkında bilgi

Fethiye çalış plajı birkaç kilometre uzunluğunda ve şehir merkezine bitişik bir plajdır. Bu nedenle plaja şehirden yürüyerek veya dolmuşla birkaç dakikada ulaşma imkanı bulunmaktadır.

Fethiye çalış plajının konumu etrafında bir çok butik otelin türemesine yol açmıştır. Fiyatı ve kalitesi değişken aralıklarda olan bu oteller adeta plajı çepe çevre sarar.

Genellikle şehir plajlarının kirlilik sorunu vardır. Ama bu sorun çalış plajında en az seviyededir. Bunun önemli bir sebebi şehir halkının turizm hakkında duyarlı olması ve bölgede kirletici sanayi tesislerinin bulunmamasıdır. Dolayısıyla Fethiye Merkezde bir otelde kalıp birkaç dakikalık yolculuktan sonra pırıl pırıl denize girebilirsiniz.

Fethiye Çalış Plajı

Çalış Plajı

Fethiye çalış mevkii

Fethiye çalış mevkiini aşağıdaki haritan görebilirsiniz. Çalış Plajı Fethiye şehir merkezinde bulunmaktadır. Arabanızı plajı çevreleyen otellerin arka taraflarında bir sokağa park edip hiçbir ücret ödemeden plaja girebilirsiniz.

Fethiye çalış nasıl gidilir

Otobüsle Fethiye otogarına geldikten sonra çalış plajı dolmuşla birkaç dakikadır. Uçakla gelmek istiyorsanız Uçakla Dalaman Havaalanına inip aktarmayla Fethiye’ye gelmeniz gerekmektedir.

Çalış Plajındaki otelden Fethiye Şehir Merkezine bakış

Çalış plajı otelleri

Çalış plajı otelleri daha çok butik otellerdir. İyi pazarlık yaparak kişi başı 50-60 TL’ye bile yer bulabilirsiniz. Ortalama fiyatlar 80-150 TL şeklindedir. Grup halinde giderseniz veya uygun fiyatlı olanlarını denk getirebilirseniz kriz nedeniyle daha ucuz fiyatlarla oda ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraf Berlin Otel’in kahvaltı salonundan çekilmiştir. Çalış plajı otellerinin denize ne kadar yakın olduğunu kendi gözlerinizle görebilesiniz diye ekledim.

Çalış otelleri Plaja birkaç metre mesafede bulunmaktadır

Fethiye çalış plajı sığ mı

Çoluğuyla çocuğuyla tatile gelenler ve yüzme konusunda sorun yaşayanlar için denizin sığ olup olmadığı önemlidir. Çalış plajı Karadeniz Bölgesi plajlarına kıyasla sığ, Akdeniz’in klasik plajlarına göre derindir. Çocuğunuzla girebilirsiniz. Denizin boy mesafesine gelmesi için en az 10 metre gitmeniz gerekmektedir. Bu mesafe de yüzme bilmeyenler için yeterli bir eğlenme mesafesidir.

Fethiye çalış plajı yer yer çakıl olsa da genellikle kumdur. Deniz içi de kumdur. Yani denize girdiğiniz zaman ayağınıza taş batmaz.

Fethiye çalış gezilecek yerler

Bu bölgede gezilecek en önemli yer çalış plajının kendisidir. Kilometrelerce uzunluğundaki plajı çevreleyen sahil bandında yürüyüş yapabilirsiniz.

Burası aynı zamanda Akdeniz İribaş Deniz Kaplumbağası Caretta Caretta’ların üreme ve yumurtlama mekanıdır. Şahsen kaplumbağaları denizde çiftleşirken görmüşlüğüm var. Hazıran-Temmuz-Ağustos aylarında bu hayvanlar geceleri Fethiye çalış plajına yumurtlamaya geliyorlar. Bu nedenle geceleri plaj yürüyüşü yaparsanız bu nadir görülen olayı siz de görebilirsiniz. Kaplumbağaların kum yuvalardan çıkışları sabaha karşı oluyor.

Tatilde gezmeyi, dolaşmayı, fotoğraf çekmeyi seven biriyseniz Fethiye’nin eski yerleşim yerine gitmelisiniz. Burası şehrin doğusundadır. Kafanızı kaldırıp şehrin yanı başında yükselen sivri dağa doğru bakarsanız burada kartpostallarda gördüğünüz kaya mezarlarını görebilirsiniz.

Fethiye Çalış Plajı

Likya medeniyetinin önemli şehirlerinden Telmessos Fethiye’nin eski yerleşim yerinde kurulmuştur. Bu mezarlar eski zamanın yöneticilerine aittir. Kalçanıza güveniyorsanız dağa doğru 10-20 dakikalık bir tırmanış ile bu mezarlara ulaşabilirsiniz.

Telmessos’un toplanma mekanı olan amfi tiyatrosu sahile yakın bir yerdedir. Şimdilerde neredeyse virane olan bu yapı eskiden çok önemli bir yermiş. Hemen yakınında ise Fethiye Kalesi bulunmaktadır. Fethiye’nin en iyi paranomik fotoğraflarını Fethiye Kale’sinden ve Kaya Mezarlarından çekebilirsiniz.

Daha aksiyonlu bir gezi planı hazırlıyorsanız Saklıkent gibi yerlere yapılan gezi turlarına katılabilirsiniz. Tekne turları da seçenekler arasındadır.

Fethiye çalış plajında konaklıyorsanız Ölüdeniz ve İztuzu plajları da günübirlik gezi için uygundur.

Olta meraklıları çalış plajından şansını denemektedirler. Karaot plajına giderlerse şanslarını artırabilirler. Muğla gezilecek yerler arasında yer alan Fethiye çalış plajı hakkında bilgi verdim. Sonraki yazım İztuzu Plajı hakkında olacaktır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019