Etlik Kartaltepe Piknik Alanına Nasıl Gidilir

Paylaş
 

Atatürk Orman Çiftliğinde bulunan piknik alanının iptal edilmesi ile Ankaralılar piknik için mesafesi uzak olmayan yeni mesire alanlarını keşfe koyulmuşlardı. Etlik Kartaltepe piknik alanı ve kent ormanının faaliyete geçmesi ile bu arayışa cevap bulunmuş oldu. Ben de hemşehrilerim gibi Etlik Kartaltepe Piknik Alanına nasıl gidilir diye araştırmaya başladım.

kartaltepe mesire yeri

Kartaltepe Piknik Alanı dışarıdan görünüm

Kartaltepe piknik alanı Etlik Forum AVM’nin hemen yanı başında bulunuyor. Mesafesi kafanızda canlansın diye örnek veriyorum, Etlik Aşağı Eğlenceden taksiye binseniz 30 TL civarı tutar. Belediyenin 261 ve 263 nolu otobüsleri Etlik Forum AVM’nin yanından geçiyor. Kartaltepe Mesire yeri Forum’a 200 metre mesafede bulunuyor. Kent ormanı da mesire yerinin hemen yan tarafı.

Etlik Kartaltepe

Kartaltepe piknik alanındaki spor tesisleri, karşıda Etlik Forum AVM görünüyor.

Mesire veya kent ormanı deyince aklınıza ciddi ciddi ormanlık alan falan gelmesi. Kent ormanı dediğim küçük bir ağaç topluluğu, mesire alnı ise sonradan fidan dikilmiş, tek tük ağacın bulunduğu bir yer. Yani burayı Abant veya Gölcük ile karıştırmayınız.

Kartaltepe mesire yeri

Kartaltepe piknik alanı

Mesire Alanının kapısı belediye başkanının isminin baş harfi olan M şeklinde yapılmış. Bu bana Napolyonun her yaptırdığı binaya “N B” harflerini yazdırmasını getirdi. Biz öğrenci iken sıralara, genç iken ağaçlara, duvarlara, trafolara, hacca gidince Arafattaki taşlara ismini yazan bir millet olduğumuz için Belediye Başkanının da her yaptırdığı parkın kapısını “M” şeklinde yaptırmasını normal karşılıyoruz.

kartaltepe piknik yeri

Kartaltepe mesire alanı girişi

Etlik Kartaltepe Mesire ve Piknik alanına otomobil 5 TL, yaya 1 TL şeklinde giriş ücreti alınıyor. 12 yaş ve altı ise ücretsiz. Girişin hemen yanında köpek ve tavukların bulunduğu kafesler var. Mini hayvanat bahçesi ambiansı hedeflenmiş sanırım. Az ileride de mescit ve tuvaletler var. Sol tarafta ise çiçeklerle bezenmiş duvar var. Piknik alanın içi gayet iyi dizayn edilmiş. Yürüme yolları, çöp kutuları, barbeküler, aralara serpiştirilmiş bebek salıncakları hepsi çok güzel. Girişe yakın bir yerde büfe var. Su veya kuruyemiş gibi ihtiyaçlarınızı buradan temin edebilirsiniz. Sanırım uçurtma da satıyorlar. Uçurtmayı özellikle vurguluyorum çünkü Kartaltepe gayet rüzgarlı bir alan. Uçurtma için gayet elverişli bir yer.

Etlik Kartaltepe

Kartaltepe kamelyalar

Piknik yapmak için oluşturulmuş, ahşap kamelya, barbekü takımlarını çok beğendim. Kamelya yağmur yağınca sığınabileceğiniz şekilde sağlam. Anca ızgara dumanı ve rüzgar için yanınızda battaniye veya benzeri örtü getirmenizi tavsiye ederim. Kamelyanın kenarlarını örtüp rüzgar ve dumandan korunabilirsiniz. Barbekü ızgaranın konacağı şekilde dizayn edilmiş. Ayrıca kömürleri karıştırmak için demir çubuk da koymuşlar. Çubuk koymayı akıl edenleri ekstra tebrik ediyorum. Çünkü kömür karıştırmak için insanlar etraftaki fidanları kırabilirler, veya sağı solu sökmeye çalışabilirlerdi. Kamelyalara iri çöp torbaları da konmuş. Bu sayede çöp sorunu önemli derecede önlemiş. Fakat bazı kamelyalarda çöp kutusu konmuş bazılarında konmamış, onlara da konsa iyi olur.

Ankara Kartaltepe

Bu arada yaşadığım ir kötü sürpriz çeşmeden su akmaması oldu. Belediyenin buna bir el atması gerekir. Kartal tepe piknik alanında pikniğe ara verip spor yapmak isteyenler için alternatifler de var. Bisiklet kiralayabilir, futbol, voleybol oynayabilirsiniz. Bunlar için sahalar var. Ayrıca yürüme yolu ve spor aletleri de mevcut.

Netice olarak benim Kartaltepe Piknik Alanı deneyimim gayet olumlu diyebilirim

Bu yazı 137681 kere okundu.
  • Site Yorum

6 adet yorum var.

  1. Gülay çakıl dedi ki:

    Pazar günü eşim ve kizimla güzel bir pazar geçirmeyi planlarken dolu diye Arabamızla Kartaltepe ye giremedik. İnip eşyaları elimize alıp girelim dedik kişibaşı 1 lira istediler.o halde arabayla girelim dedik. İçeri girip boş cardak bulup numarasini soyleyecekmisiz de öyle girecekmisiz.Daha neler neler… Güzelim pazar günümüz çalışanların keyfiyetleri yüzünden mahvoldu.

  2. Burak şen dedi ki:

    Piknik alanı açılış saati kaç acaba

  3. ali candere dedi ki:

    Her gün açık mı? pazartesi, salı vs…

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA