Bolu Gölcüke Nasıl Gidilir

gölcükteki nilüferler
Paylaş
 

Yaza doğru hava sıcaklığının kendini iyiden iyiye hissettirdiği günlerde Bolu Gölcük’e mini bir ziyaret yapmayı planladık. Mayıs ayının sonlarıydı. Bolu Gölcük’e nasıl gidilir merak edenler için bu yazıyı kaleme alıyorum. Bolunun yaklaşık 13 kilometre güneyinde (Bolu Seben yolu üzerinde bulunuyor) olan Gölcük ülkemizin saklı cennetlerinden birisi durumunda. Bolu’luların hemen yanı başında olan bu göle ulaşım Bolu’nun merkezinden kalkan minibüslerle sağlanabiliyor. Orman içinde bir oksijen deposu olan Gölcük’ü içinizde hissetmenizin en güzel yolu yaklaşın 1300 metre (yaklaşım 1,5 kilometre) olan çevresini yürüyerek dolaşmak.

Gölcükte piknik alanları

Gölcük piknik yerleri

Gölcük’ün gözde misafirleri piknikçiler. Çok önceki yıllarda da pikniğe gelinir ve etraf çöple kaplı olurdu. Şimdilerde çöpe rastlayamıyorsunuz. Gölcük’e Arap misafirler de geliyor. Arapların çöp konusundaki duyarsızlığı malum. Nihayet Türkler çöp konusunda bilinçlenmiş, ancak Arapların biraz daha zamana ihtiyacı var. Göl çevresi gayet iyi düzenlenmiş ve insan ihtiyaçlarını karşılamak üzere tesisler yapılmış. Yapanlardan Allah razı olsun.

Bolu Gölcük

Gölcük çevresi iyi düzenlenmiş

İster masalarda, isterse yere kilim sererek piknik yapabilirsiniz. Piknik değil de restoranda yemek yemek veya çay içmek istiyorsanız göl kenarında bir tane restoran var. Ama Gölcük ve çevresinde Abant kadar restoran bulunmuyor. Yani piknik malzemesi getirmediyseniz, yemek için Bolu şehir merkezini tercih etmek zorundasınız. Gölcük Orman ve Su Bakanlığına bağlı Milli Park statüsünde olduğu için konaklama tesisi yok. Yani buraya uzaktan gelecekseniz Bolu şehir merkezinde bir otelde kalacaksınız. Gölcük’ün kartpostallara konu binası ise sanırım Orman teşkilatının misafirhanesi.

bolu gölcük

Gölün kenarlarına banklar konulmuş. Göl çevresinde banklar konulmuş. Göl çevresinde gezerken buralara oturup dinleniyor insanlar.

gölcük

Banka oturup manzarayı seyretmek çok hoş. Aşıklar banklarda oturup romantizm seviyelerini bir üst levele taşıma imkanı buluyorlar. Göldeki nilüfer çiçekleri de başka bir hoşluk. Mayıs ayında tomurcuk halinde oluyorlar.

bolu gölcük

Gezdiğim yerlerdeki mescit ve tuvalet bilgisini mümkün mertebe aktarmaya çalışıyorum. Gölcük girişinde Mescit, tuvalet ve abdest alma yerleri var, temiz sayılır. Eski yıllarda tuvalet ve mescit sıkıntısı vardı.

Bolu Gölcük’e nasıl gidilir ?

Ankara’dan Bolu Gölcük 2 saat civarında sürüyor. Ankara’dan Gölcük’e gitmek için E-5 üzerinden  Bolu’ya gitmeleri gerekiyor. Bolu’ya gelince otobandan çıkıp güneye yani Seben yönüne dönmeleri gerekiyor. Şehir içindeki yönlendirme tabelaları daha önce hiç gelmemiş birini bile yön buldurur şekilde sık ve iyi konumlandırılmış. Bolu şehir merkezinden güneye doğru başlıca iki yol var biri Mudurnu yolu, diğer ise Seben. Mudurnu yolundan Gölcük’e gidemezsiniz.

gölcükteki nilüferler

Gölcük’e İstanbul’dan gelmek istiyorsanız E 5 üzerinden Bolu’ya gelip yine Seben yolunu takip etmeniz gerekiyor. Konya, İzmir, Antalya, Erzurum veya Trabzon gibi yerlerden gelen kişiler genellikle Ankara üzerinden Gölcük’e geliyorlar.

gölcük bolu

Ve son bir hatırlatma daha. Gölcük’e giriş ücretli. Biz 12 tl ödedik. Arabaları içeri almıyorlar. Dışarıda park etmek zorundasınız.

Bu yazı 3337 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Dh Yatçılık dedi ki:

    Merhaba, yazılarınızı beğenerek takip ediyorum akıcı bir uslubunuz var. Fakat şu en üstteki menü çok rahatsız ediyor okurken. Sayfayı aşşağı kaydırdıkça menüde iniyor. Biraz daha daraltabilirseniz daha rahat okuyabiliriz yazılarınızı. Teşekkürler.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA