Orduda Gezilecek Yerler

Paylaş
 

 

Orduya nasıl gidilir:

Samsun-Ordu Karadeniz sahil yolundan 149 km. Ankara-Ordu 561 km. İstanbul-Ordu 890 km. dir. Bulunduğunuz yer karayoluyla uzaksa en iyisi Ordu Havaalanını tercih etmenizdir. Yeni açılan Havaalanı Ordu’ya 18 km. mesafede olup Ankara ve İstanbul’dan düzenli uçak seferleri vardır.

Boztepe:

Orduya gittim diyebilmeniz için Boztepeye çıkmalısınız. Boztepe 450 m. yükseklikte olup, Ordu şehrinin tüm güzelliklerini buradan izleyebilirsiniz. Şehir merkezine karayoluyla 6 km. mesafededir. Aynı zamanda teleferikle de ulaşılmaktadır. Tavsiyemiz teleferikle çıkarak muhteşem Karadeniz ve Ordu manzarasını izlemenizdir. Sahilde bulunan teleferik istasyonundan gidiş-dönüş 6 TL ücretle 10-15 dakikalık bir yolculukla ulaşacağınız Boztepede ağaçlık piknik alanları, yeme içme ve dinlenme tesisleri mevcuttur. Ayrıca burası yamaç paraşütü için de uygun bir alandır.

boztepe

Boztepede tesisler

Osman Paşa Şadırvanı:

Meydanda bulunan şadırvan aslen Ordulu olan, Trabzon Valisi Osman Paşa tarafından 1842 yılında yaptırılmıştır. Ancak 1937 yılında yıkılmış, 1997 yılında Ordu Belediyesi öncülüğünde Ordulu işadamı Fahri Çelebi tarafından aslına uygun olarak yeniden yaptırılmıştır. Ülkemizdeki sütunları en yüksek şadırvandır.

Osmanpaşa şadırvanı Ordu

Osmanpaşa şadırvanı

Aziziye (Yalı) Camii:

Şehir merkezinde bulunmaktadır. Sultan Abdülaziz zamanında ahşap olarak yaptırılmıştır. Zamana yenik düşen ahşap cami,  yıkılmaya başlayınca 1890 yılında Kadı Zade Hasan Efendi tarafından kesme ve moloz taş ile yeniden inşaa ettirilmiştir.

Paşaoğlu Konağı (Etnografya Müzesi):

Ordu Müzesi olarak kullanılan konak il merkezinde Selimiye Mahallesinde (Boztepe yolu üzerinde) bulunmaktadır. 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yapılmıştır. Son derece zengin bir taş işçiliğine sahiptir. Zemin ile beraber üç katlıdır. Paşaoğlu Konağı; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1982 yılında kamulaştırılmıştır. 1987 yılında onarımı tamamlanan konak “Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi” olarak hizmete açılmıştır.

boztepe

Sahilden Boztepe

Ordunun İlçeleri:

Burada sadece şehir merkezinde günübirlik gezilecek yerlerden söz ettik. Ama vaktiniz var ise Perşembe İlçesinde Hoynat Adası, Yasonburnu Yarımadası ve tarihi kilise, Çaka Kumsalı,  Ünye İlçesinde Ünye Kalesi, Fatsa İlçesinde Bolaman Kalesi, Gaga Gölü, Gölköy İlçesinde Gölköy Kalesi, Ulugöl mutlaka gezilecek yerler arasındadır. Yaylalara çıkmak isterseniz merkeze bağlı Çambaşı yaylası,  Perşembe Aybastı Yaylası, Mesudiye Keyfalan Yaylası, Akkuş Argın Yaylası en güzel yaylalardır.

boztepe teleferik

 Ne Yenir  Nerede Yenir:

Karadeniz pidesi Ordunun en meşhur yemeklerinden olup Aktaşlar Pide tavsiye edilen yerlerdendir. Ayrıca karalahana ile yapılan yöresel yemekler ve hamsinin her türlüsü yenilebilir. Fındıkla yapılan değişik yemekleri Çotanak restaurantda bulabilirsiniz.

 

Bu yazı 1236 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Alper güler dedi ki:

    Ordu gerçekten görülmeye değer bir şehrimiz ama bir gün yetmez

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir