Eskişehirde Gezilecek Yerler
18 Mayıs 2015
Erhan Pala

Eskişehirde Gezilecek Yerler

Eskişehir’de gezilecek yerler denilince ilk olarak akla Porsuk Çayı ve Odunpazarı gelir. Eskiden kötü kokan Porsuk Çayı büyük uğraşlardan sonra...

Eskişehir’de gezilecek yerler denilince ilk olarak akla Porsuk Çayı ve Odunpazarı gelir. Eskiden kötü kokan Porsuk Çayı büyük uğraşlardan sonra temizlenmiş ve ülke turizmine kazandırılmıştır. Halen de Eskişehir’in en dikkat çekici yerlerinden biridir.

Bir başka uğrak noktası da Odunpazarı Semtidir. Restoresi yeni tamamlanan sokaklarda dolaşan turistler adeta zaman makinasında binmiş olurlar.

ULAŞIM

Eskişehir ulaşım konusunda Anadolu’nun en şanslı şehirlerinden biridir. Türkiye’nin ilk hızlı tren hattı Eskişehir ve Ankara arasında kurulmuştur. Ankara Eskişehir arası 1.5 saat civarındadır.  Gün boyu karşılıklı olarak Ankara ve Eskişehir arasında hızlı tren seferleri düzenlenmektedir.Ankara’dan sonra Eskişehir-Konya hızlı tren hattı ve Eskişehir İstanbul hattı da açılmıştır. Konya olculuk süresi ise yaklaşık 2 saattir. Eskişehir’e otobüs ile de ulaşım son derece rahattır. Ankara, Bursa ve İstanbul’a yakın konumda bulunan şehre gün boyu otobüs seferleri düzenlemektedir.

Eskişehir’in  şehir içinde gezilmesi gereken çoğu önemli nokta birbirine yürüme mesafesinde bulunmaktadır.  Eğer toplu taşımayı kullanmak durumunda kalırsanız da şehrin tramvay hattı olan Estram’ı tercih edebilirsiniz. Tramvay ile şehrin bir çok noktasına ulaşmak mümkündür.

GEZİLECEK YERLER

Eskişehir’de turistler en çok Porsuk çayı ve etrafındaki işletmeleri ziyaret ediyor. Ayrıca  en eski yerleşim bölgesi olan Odunpazarı’nda yer alan tarihi evler ve restore edilmiş tarihi yapılar ilgi gören yerlerden. Bunlar dışında, Sazova Parkı, Kentpark ve Şelale Park da  eğlenceli vakit geçireceğiniz diğer yerler arasında bulunuyor.

Porsuk Çayı ve  Adalar bölgesi: Eskişehir’in ünlü Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi en önemli gezilecek yerlerden biridir. Üniversite öğrencilerine hitap eden kafeler, yeme-içme eğlence mekanları burada bulunmaktadır. Porsuk çayı üzerindeki köprüler değişik mimarileri, heykelleri ve süslü demirleriyle ilginizi çekecektir.

 Odunpazarı Evleri: Burası Eskişehir’in ilk yerleşim yerlerinden biridir. Kısa süre önce yenilenen evler sizi güzel bir tarihi yolculuğa çıkarmaktadır.  Bu evler Eskişehir’e yolu düşen herkesin mutlaka görmesi gereken eserlerdir.Evlerin bazıları butik otel olarak kullanılmaktadır. Bir kısım evler ise sivil toplum örgütleri tarafından restore edilerek kültürel amaçlı kullanıma sunulmuştur.

Eskişehir Odunpazarı evleri

Odunpazarı evleri

Kurşunlu Camii ve Külliyesi: Odunzarı  içinde bulunmaktadır. 1517 yılında inşa edilmeye başlamıştır.  Mimar Sinan’dan hemen önceki mimar başı Acem Ali imzasıyla Mustafa Paşa tarafından yaptırılan cami ve külliyesi  1525 tarihinde kullanıma açılmıştır. Kurşunlu Camii ve Külliyesi  İmaret, Aşevi,  Kervansaray, Şadırvan,  Cami,  Sıbyan Mektebi,  Medrese (Mevlevihane) ve Tabhane (misafirhane) bölümlerinden oluşmaktadır.  Mevlevihane ve Tabhane bölümleri bu gün turistik amaçlı kullanılmaktadır.

Sıcak Cam Üfleme Merkezi: Kurşunlu Camii ve Külliyesi ziyareti sırasında   gezilecek yerlerdendir. Cam ustaları burada gelen ziyaretçilere cam üfleme sanatını canlı olarak icra etmektedirler. Ayrıca yapılan eserlerin satışı da yapılmaktadır.

Eskişehir cam üfleme atölyesi

Cam üfleme atölyesi

Cam Sanatları Atölyesi: Kursiyerlerin titizlikle ürettiği cam eserler burada sergilenmekte ve hediyelik olarak satışa sunulmaktadır.

Lületaşı Müzesi : Lületaşı Eskişehir’e has, yumuşak olduğu için işlemesi kolay bir taştır. Bu taştan tespih, pipo ve çeşitli takılar yapılmaktadır. Bu müzede başka yerde bulamayacağınız lületaşından yapılma eserleri bulabilirsiniz.

Alaaddin Cami: II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1267 yılında inşa ettirilen bu cami Eskişehirde bulunan nadir Anadolu Selçuklu yapılarındandır. Zamanla tadilat göre göre ilk zamanlarındaki karakteristiğini yitirmiştir.

Eskişehir Alaaddin Camii

Alaaddin Cami

Reşadiye Cami: Taşbaşı Çarşısı’nın hemen yanında yer alan cami Eskişehir’in önemli camileri arasında yer almaktadır.  Cami 1969-1978 tarihleri arasında arasında yaptırılmış.

Balmumu Heykeller Müzesi: Odunpazarında ana cadde üzerinde yer almaktadır. 19 Mayıs 2013 tarihinde açılmıştır. Dünyanın pek çok ülkesinde yer alan,  balmumu heykel müzelerinin Türkiye’deki ilk ve tek örneği Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi’dir.Oldukça canlı ve gerçeğe yakın bir izlenim uyandıran balmumundan yapılma heykeller bulunmaktadır. Müzede Atatürk’ten İbrahim Tatlısese kadar bir çok ünlünün heykelini bulabilirsiniz.

Sazova Parkı: Burası Eskişehirin en ünlü parklarından biridir. Oldukça geniş bir alana kurulu parkta lokanta ve kafeler bulunmaktadır. Burada ayrıca Masal Köşkü, Uzay Evi, Sualtı Dünyası, Amfi Tiyatro, Bilim Deney Merkezi, Korsan Gemisi gibi çocukların hoşuna gideceği yerler, gezi ve oyun alanları bulunmaktadır. Eskişehir’e gelirseniz en az yarım gününüzü ayırarak gezmeniz tavsiye edilir.  Dilerseniz Sazova Parkı içinde yer alan ücretsiz gezi treni ile de parkı gezebilirsiniz.

Haller Gençlik Merkezi: Burası önceleri sebze meyve hali olarak kullanılırmış. Daha sonra Belediye restore edince gençlik merkezi olmuş. Üst katında tiyatro ve bilardo salonuyla cafeler  alt katında ise kahve evleri ve oturma mekanları bulunmaktadır.

Devrim Otomobili: 1961 yılında öz kaynaklar ile üretilen 4 otomobilden geriye kalan sonuncusudur. Otomobil, Tülomsaş Müzesi içinde sergilenmektedir.

Şelale Park: Parkta yer alan yapay şelale ve yel değirmeni büyük ilgi çekmektedir.

 Eti Arkeoloji Müzesi: Atatürk Bulvarı üzerindeki müze Eskişehir ve bölgesinin köklü tarihini anlatan çok sayıda kıymetli eserle doludur.

NE YENİR  ?

Eskişehirin en önlü yemeği şüphesiz ki çibörektir. Ancak hafta sonları ve özellikle öğle vakti çok yoğun olduğundan çibörek yemek için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bunun dışında hamur işlerinin sıkça tüketildiği Eskişehir’de Balaban Köfte diğer ünlü bir yöresel yemektir.

2 adet yorum var.

  1. Baran dedi ki:

    Üniversiteye gitmeden okuduğum iyi oldu. Üniversiteliler içinde yazılar yazabilirsiniz bence şuralara gidebilirsiniz vs gibi

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019