Tekirdağ’da Gezilecek Yerler
1 Haziran 2015
Erhan Pala

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Tekirdağ’a ulaşım İstanbuldan 145 km. olup karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmektedir. Uçak ile Çorlu havaalanına Ankara’dan hergün karşılıklı  seferler düzenlenmekte olup,...

Tekirdağ’a ulaşım İstanbuldan 145 km. olup karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmektedir. Uçak ile Çorlu havaalanına Ankara’dan hergün karşılıklı  seferler düzenlenmekte olup, Çorlu Havaalanından Tekirdağ merkezi 45 km. dir ve uçak  saatlerinde ücretsiz servis vardır.

RÜSTEM PAŞA CAMİİ:

Şehir merkezinde göreceğiniz en büyük cami Mimar Sinan’ ın eseri Rüstem  Paşa Camiidir. 1554 yılında Sadrazam Damat Rüstem Paşa (1500-1561) tarafından yaptırılmıştır.  Caminin sağ tarafında Tek şerefeli minaresi bulunmakta olup, giriş kapısı ceviz ağacı üzerine fildişi kakmalı olarak  yapılmıştır. Doğusundaki hamam ve medresesi mevcutta yıkık bir haldedir. Batısında bulunan 6 kubbeli bedesteni Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilmiştir  ve halen kullanılmaktadır.

 

Tekirdağ Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

ESKİ CAMİ:

İlk yapılan cami tamamen yanmış olup Zahire Nazırı Ahmet Ağa tarafından 1830 yılında tekrar yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı olan cami düz ahşap çatılıdır. Caminin ana mekânının üç tarafı kadınlar mahfili ile çevrilidir. Caminin süslemesi minber ve kapı üstündeki motiflerdir.  Caminin minaresi kesme taştan inşa edilmiş  tek şerefelidir.

ORTA CAMİ:

Kürkçü Sinan Bey’in 1856 yılında yaptırdığı caminin yıkılması üzerine hayırsever vatandaşlar tarafından eski yerine yeniden yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı Cami düz ahşap tavanlıdır. Duvarlarında yapı malzemesi olarak moloz taş kullanılmıştır. Yuvarlak tuğla kemerli pencereleri  sövelidir. Caminin ahşap tavanı süslüdür. Tek  şerefeli ince minaresi kesme taştan yapılmıştır.

HÜSEYİN PEHLİVAN HEYKELİ :
Hüseyin Pehlivan Tekirdağlı olup, 1934-1942 yılları arasında 9 yıl üst üste, toplamda 13 kez Kırkpınar Başpehlivanlığını kazanmıştır. Tekirdağlı hemşehrileri tarafından heykeli Cumhuriyet Meydanına dikilmiştir.

NAMIK KEMAL EVİ:
Namık Kemal’in 1840 yılında Tekirdağ’da doğduğu evin yakınlarında Namık Kemal’in hatırasına eski Tekirdağ evleri örnek alınarak  1993 yılında yaptırılmıştır.  Namık Kemal Evinde; Tekirdağ mutfağı eşyaları, baş odası ve yatak odasını tanıtan etnografik eşyalar bulunmaktadır.  Namık Kemalin eserleri ve onun hakkında yazılmış eserler evde sergilenmektedir.

TEKİRDAĞ HÜKÜMET KONAĞI:
Şehrin merkezinde pembe beyaz rengi ile dikkatinizi çekecek olan bina ilk olarak 1912-1913 yıllarında Mutasarrıf Selanikli Hüsnü Bey tarafından yaptırılmıştır. Arka kısmı ve önündeki beton bahçe 1934 yılında Vali Haşim İŞCAN tarafından yaptırılmıştır. Binanın arka bahçesi ile arka kısımdaki 3 kat ilavesi 1946 yılında Vali Ferit NOMER tarafından yaptırılmış ve günümüzdeki halini almıştır.

Tekirdağ hükümet konağı

Tekirdağ hükümet konağı

NE YENİR  NEREDE YENİR:

TEKİRDAĞ KÖFTESİ: Tekirdağ’da yemek deyince ilk akla gelen Tekirdağ Köftesidir. Hazırlanmasında %80-85 orta yağlı dana eti, %8-10 ekmek içi veya galeta unu, %3 soğan, %2 tuz, sarımsak ve baharatlar (kimyon, karabiber) kullanıl­maktadır. Pişirirken odun kömürü kullanılır. Oluklu ızgarada pişirme işlemi yapılır. Pişir­mede köfteler çevrilerek sert ve kuru bir kabuk oluşumu  engellenir. Çarşıda pek çok yerde köfteciler bulunmaktadır. Sahilde ise Özcanlar Köfte en meşhur ve en çok tavsiye edilen yerlerden biridir.

Tekirdağ köftesi

Tekirdağ köftesi

HAYRABOLU TATLISI: Köftenin üzerine ise tatlı olarak Hayrabolu Tatlısı tavsiye edilir. Hayrabolu’da 1970’li yılların başından itibaren üretilmeye başlanmış olan  Hay­rabolu tatlısı için 1 kg tuzsuz peynir, 8 yumurta, 250 g irmik, 250 gr un, 2 çay kaşığı karbonat kullanılır. Piştikten sonra  yapılan şerbet kaynamaya başladığı zaman tatlılar kepçe ile içerisine atılır. 20-25 dakika bastırmak sureti ile kaynatılır. Tatlılar üzerine tahin, kaymak ve kırılmış fındık  konarak servis yapılır.

Hayrabolu tatlısı

Hayrabolu tatlısı

 

Bir adet yorum var.

  1. ALİ GEZEN dedi ki:

    Tekirdağ ı günübirlik gezeceklere faydalı bir yazı olduğu kanaatindeyim. Bir yere gitmeden önce mutlaka sitenize bakıyorum

Bir Yorum Bırak

    Benzer Yazılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019