Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi giriş ücreti
8 Ağustos 2019
Erhan Pala

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi giriş ücreti

Bursa’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Panorama 1326 Fetih Müzesi. Giriş ücreti de gayet uygun. Müze Bursa’nın Osmangazi...

Bursa’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Panorama 1326 Fetih Müzesi. Giriş ücreti de gayet uygun. Müze Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi nerede ?

Ebu İshak mahallesinde, Ali Ferruh Yücel Caddesi kenarındaki Kamberler Parkı içerisinde bulunan müzeye heykelden 1 km. Ulucamiden 1400 metre yürüme mesafesinde ulaşabilirsiniz.  Zaten Bursa merkezinde özel aracınızı kullanmanızı tavsiye etmem. Çünkü merkezde hem ulaşım hem otopark sıkıntılı. En iyisi yaya veya uzun mesafelerde taksi dolmuşları kullanmanız daha uygun olur.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi giriş ücreti

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Bursa Panorama Müzesi açılış kapanış saatleri ?

Müze giriş ücreti tam: 5 tl  pazartesi günleri kapalı olan müzede Çarşamba günleri halk günü olup ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Ziyaret saatleri sabah 09.00-12.00 öğleden sonra 13.00-17.00 arasında açık bulunuyor. Cuma günleri ise öğle arası 12.00-14.00 arası kapalı.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi nasıl gidilir ?

Aracınız var ise aşağıdaki resimde gösterilen yolu takip ederek Bursa’nın merkezi bir yeri olan Heykel’den yaklaşık 3 dakikada ulaşabilirsiniz. Yürüme mesafesi ise 1 kilometrenin biraz üzerinde olup yaklaşık 15 dakikada müzeye ulaşabilirsiniz.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi giriş ücreti

Müzede neler var ?

Başdanışmanlığı dünyaca ünlü Osmanlı Tarihçisi merhum Profesör Doktor Halil İnalcık tarafından yapılan müzenin  girişinde başka müzelerde de olması gereken ücretsiz emanet dolapları bulunuyor. Müzeyi gezenler sırt çantalarını buraya bırakabiliyor ve müzeyi rahatça gezebiliyor.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Müze girişinde ücretsiz emanet

Panoramik müzede 1326 yılında Bursa’nın kan dökülmeden el değiştirdiği gün tasvir ediliyor. Üst katta bulunan yarım kürede bilgisayar programından da yararlanılarak yapılan üç boyutlu resimde yaklaşık onbin insan ve hayvan figürü yer alıyor.

Sosyal yaşam

Anlaşmayla şehri terk eden Bizanslılar ve onlara ikramda bulunan Türkmenler görülüyor. Orhan Gazi’nin otağı ve Bizans tekfurunun bulunduğu resimdeki çınar ağacı Osmanlının sembolüdür.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Orhan Gazi Otağı

Uzakta Uludağ eteklerinde kuşatma sırasında obalar şeklinde kurulmuş olan Kızık köyleri görülüyor ki bunlardan birisi günümüze kadar ulaşan özgün mimarisi ile korunmuş olan Cumalıkızık köyüdür. Osmanlının kurduğu bir Pazar yeri resmedilmiştir. Yeşil bitki örtüsü içerisinde Bursa’da yetişen tüm ağaçları görebiliyoruz. Buradaki erguvan ağacı Bursa’nın sembolüdür. Yarı göçebe Türkmenlerin yaşam tarzı ve sosyal yaşamlarına ait yaptıkları resimlerde görülüyor.

 

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Çadır kurulması ve erguvan ağacı

Müzenin alt katındaki sinema salonunda Bursa tarihini anlatan kısa filmler izleniyor. Sergi kısmında ise TRT nin Diriliş Ertuğrul dizisinde kullanılan kostümler sergileniyor. Satış biriminde ise hatıra eşyalar bulunuyor ve bunların fiyatları da oldukça uygun. Alt kısımda bulunan 16 tabloda ise Bursa’nın önemli tarihi anları, kişileri ve eserleri anlatılıyor. Müzede ayrıca kafeterya, tuvalet ve mescid de bulunuyor.

Ne yenir nerede yenir ?

Bursa’da yemek denince tabi ki iskender akla gelir. Bursa kebabı veya döner ilk olarak Ulucami yakınındaki İskender usta tarafından yapıldığından iskender adını almıştır. Kebapçı İskender, Mavi dükkan hala eski yerinde eski usul devam etmektedir. Önünde sıra olunan yerde beklemek gerekir ve akşama doğru iskender biter.

Kayıhan Döner Bursa

Kayıhan Döner

Uludağ Cemal ve Cemil kebapcısı da eski otogar yakınında olup yine sıra beklemeniz gerekir.  Ben sıra bekleyemem derseniz muhtelif kebapçılar var. Benim tavsiyem Kayhan Döner Sofrası Heykelden Panorama müzesine giderken arada bir yerde. Ağustos 2019 tarihinde bir iskender 28 tl, birbuçuk 38 tl, içecekler (tavsiyem üzüm şırası) 4 tl,  Büyükşehir Belediyesine ait eski hamamdan çevrilen mekan oldukça güzel.

Bir adet yorum var.

  1. eren dedi ki:

    Bursaya gidince mutlaka uğrayacağım.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019