Bozcaada da Gezilecek Yerler

Bozcaada sokakları
Paylaş
 

Bu yazımda Bozcaada da gezilecek yerleri ayrıntısı ile bulabilirsiniz. İstanbul’a yakınlığı sebebiyle yazları yoğun ilgi gören Bozcaada haftasonu ziyaretleri için biçilmiş kaftandır. Hem dinlenmek hem de tarihi koklamak için buraya gelen ziyaretçileri Bozcaada Kalesi karşılar.

Bozcaada limanı

Bozcaada limanı

Teknelerle dolu limanın bitişiğinde yerli ve yabancı turistlere hizmet veren restoranlar bulunmaktadır. Ucuzluğuna garanti veremem ama genellikle ürünler tazedir.

Bozcaada restoran

Bozcaada bir restoran

Bozcaada’nın dar sokaklarını dolaşmanız yarım saati bulmaz. Şehirde konaklama pahalı olduğu için turistler daha ziyade Çanakkale’de konaklar. Zira Çanakkale’den buraya geyikli limanı üzerinden feribotla kısa bir sürede ulaşılabilir.

Bozcaada sokakları

Bozcaada sokakları

Adanın iç ve çevre kısımlarında balayına veya haftasonu kaçamağı için buraya gelen misafirlere hizmet veren butik işletmeler ve oteller vardır. Genellikle fiyatlar yüksektir, ama buraya gelenler süküneti ve kalabalıktan uzaklaşmayı ön planda tuttuklarından bir gelen yeniden gelir. Yakın tarihe kadar Rumların yaşadığı Bozcaada’nın önemli bir kısmı şarap bağları ile kaplıdır. Yunanistan’dan buraya epey turist gelir.

Bozcaada

Bozcaada da bir çok bakir koy bulunmaktadır

Bozcaada’da çok sayıda koy vardır. Bunların çoğu el değmemiş, bakir koylardır. Birkaç tanesi dışında ıssızdır. Bozcaada’nın gözde plajı ise açık ara farkla Ayazma’dır. Benim kanaatimce Ayazma plajı’nın en iyi işletmesi ise Vahit’in yeri’dir. Plaja hemen girişte bulunan bu restoranın manzarası harikadır. Restoranın içine kırlangıçlar yuva yapmışlardır.

Vahidin Yeri

Vahit’in Yeri

Bozcaada’da turizm sezonu kısa sürer, fakat sezon başladığında oldukça kalabalıktır. Ayazma plajı dolunca ziyaretçiler Habbele ve Sulubahçe Plajlarına giderler. Bozcaada’da küçük küçük yirmiden fazla koy ve plaj vardır. Kalabalık sevmeyenler kuzeye bakan plajları tercih edebilirler.

Bozcaada

Bozcaada da hediyelik eşya satan bir dükkan

Ne Yenir Nerede Yenir ?

Ayazma plajına gidecekseniz Vahit’in yer derim. Eğer merkezde kalacaksanız Rum mahallesinde birçok restoran vardır. Buraya gelirseniz asma yaprağında sardalya, ada mantısı, balık çorbası ve etli yaprak dolmasını denemenizi tavsiye ederim.

Bu yazı 1949 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA