Bodrumda Gezilecek Yerler

Bodrum
Paylaş
 

Son yıllarda trendi giderek yükselen turizm cenneti Bodrum renkli gece hayatı ve gezilecek yerleri ile gerek jet sosyetenin gerekse de orta halli tatil severlerin gözdesi durumundadır. Eski zamanlardaki adı Halikarnassos olan Bodrum ilk kurulduğundan beri insanları kendine aşık etmiş bir sahil kentidir. Bilinen en eski Bodrum aşığı aynı zamanda ilk tarihçi olan Heredot’tur. (Heredotus) Heredot çağında yaşadığı olayları abartarak, biraz da kendinden katarak yazan, yer yer hikayeleştiren bir tarihçidir. (Heredot Cevdet kadar olmasa da eski tarihçiler bunu hep yapmıştır)

Bodrum

Bodrum aşıkları arasında Neyzen Tevfik, Zeki Müren ve Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı saymak mümkündür.

Eski çağlardan beri deniz ticareti ve balıkçılık yapılan Bodrum, tipik liman kentine has özellikleri taşımaktadır. Ziyaretçilerine her türlü ahlak kurallarını göz ardı eder derecede sınırsız eğlence imkanı sunar. Bana sorarsanız bu insanlığın felaketidir ama insanlar ne yazık ki buna bayılırlar. Bodrum aynı zamanda kendini kurnaz olarak tanımlayan ticaret erbabının da ilgisini çeker. Elinizi verince kolunuzu kaptırabilirsiniz.

Bodrum

Bunları niye söylüyorum ? “Sakın Bodrum’a gitmeyin, başınıza türlü türlü şeyler gelir” demek için değil elbette. Dürüst ve namuslu insanları da tenzih ederim. Sadece hatırlatmak istedim, alkol şişede durduğu gibi durmuyor çünkü.

Bodrum

Bodrum’a giderseniz şehrin kendine özel havasını hemen hissedersiniz. Kıvrılan yolda ilerlerken karşı tepelerdeki beyaz evleri görünce marka değeri olan tatil beldesine geldiğinizi anlayabilirsiniz. Çevredeki yabancı turistler ve yabancı yazılar, dükkanların alışık olmadığımız dizaynları size Türkiye’de olduğunuzu unutturur. Gerçeği söylemek gerekirse şehrin havası sizi birkaç saat içinde kendi kimliğinizi bile unutturacak derecede sarhoş eder.

Sözü fazla uzatmadan Bodrum’da gezilecek yerleri anlatayım.

Bodrum Kalesi: Kartpostallara konu olan bu kale iki limanın arasında kurulmuştur. Halihazırda sualtı müzesi olarak kullanılmaktadır. Bodrumun en fazla ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Bitez Plajı: Sahil kentine gidip de suya girmemek olmaz. Bitez Plajı Bodrumun simge yerlerinden birisidir. Fakat son yıllarda oldukça kalabalık olduğu gözlenmektedir. Haliyle hizmet kalitesinde düşüş olduğu mümkün. Bu yüzden halk artık Bardakçı koyunu tercih etmeye başladı. Daha temiz ve denize girmek için elverişlidir burası.

 

Bodrum Antik Tiyatrosu: Tiyatro’yu görünce Bodrum’un eskiden ne derece cazibe merkezi olduğunu anlayabilirsiniz. Devasa tiyatro büyük ölçüde sapasağlam karşınızda durmaktadır. Gerçi bunda zaman içinde yapılan restorasyonların da payı büyüktür. Tiyatro da halen festival veya başka etkinlikler yapılmaya devam edilmektedir. Eski tarihe meraklıysanız Pedasa Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz. Burası Bodrumun yaklaşık 4 kilometre dışında şimdilerde harabe halinde olan antik bir kenttir. Yine aynı şekilde Mindos Kapısı denilen bir yer var. Bodrum’un antik şehri burada kurulmuş. Harabe şeklindedir.

Bodrum

Zeki Müren’in Evi: Son yıllarını Bodrum’da geçiren Zeki Müren’in evi o öldükten sonra müzeye dönüştürülüp insanların ziyaretine açılmıştır. Epey de ilgi görmektedir. Hayatının hastalıklarla geçen sıkıntılı yıllarını burada geçiren Zeki Müren adeta inziva halinde yaşadığı için insanlar evini merak etmektedir.

Tavşan Adası: Gümüşlük koyunda ufak bir adadır. Adı üzerinde yaşayan tavşanlardan geliyor. Ada dediğime bakmayın plajdan yürüyerek ulaşılabiliyor. Giderseniz güzel bir deneyim olur.

Yukarıda saydıklarım dışında yapılabilecek en iyi şey tekne turuna çıkmaktır. Çevredeki bakir koyları ziyaret eder ıssız yerlerde denize girersiniz.

Bu yazı 3818 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. rasim dedi ki:

    bodrumu bu açıdan da tanımak güzel oldu

  2. bodrumda gezilecek yerler dedi ki:

    Farklı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA