Erdemli’nin Turizm Merkezi; Kızkalesi

kızkalesi giriş ücreti
Paylaş
 

Mersin ilinin 60 km. batısında yer alan ve Ermeniler, Fransızlar, Bizanslılar, Romalılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kızkalesi, Osmanlı Devleti’nin de istila ettiği ve hüküm sürdüğü en eski yerleşim merkezlerinden bir tanesidir.

Eski adı ile Korikos olarak bilinen bölge, ünlü tarihçilerin eserlerinde de kendine yer bulmayı başarmıştır. Bölge, M.S 72 yılında Roma hakimiyetine girmiş ve 450 yıl kadar Roma Medeniyeti hakimiyetinde kalmıştır. Hali hazırda bu medeniyete ait izleri bünyesinde barındıran Kızkalesi, Mersin Erdemli’nin en önemli turizm noktalarından bir tanesidir.

Yıl içinde çok sayıda gezgine de ev sahipliği yapan Kızkalesi, tarihi dokusu ile farklı bir atmosfere sahiptir. Bölge, Bizanslıların hakim olduğu dönemde çok sayıda saldırıya uğramış ve özellikle Araplar tarafından büyük bir tehdit unsuru olarak görülmüştür. Bu saldırılara karşı güçlü kaleler ve surlar ile bölgeye olan hakimiyetini güçlendirmek adına Bizanslılar tarafından çalışmalar yapılmış ve başarılı da olunmuştur.

Bölge, 1471 yılında Osmanlı Devletinin hakimiyetine girmiş ancak bu dönemde önemini yitirmiştir. Bir dönem zeytinciliğin önem kazandığı ve akabinde ticaret merkezi olarak da değerlendirilen Kızkalesi, zamanla kendi kimliğini kaybetmiştir. Mersin Kızkalesi, Mersin’in turistik noktalarından bir tanesidir ve bu bölgede konumlanmış olan çok sayıda otel ve pansiyon da her yıl binlerce ziyaretçiyi en iyi şekilde misafir etmektedir.

Kaleler, kiliseler, su kemerleri, sarnıçlar, lahitler ve kaya mezarlarına da ev sahipliği yapan Mersin Kız Kalesi, kıyı bölgesinde yer alan kaleye 500 metre uzaklıktaki küçük bir adada konumlanmıştır. Restorasyon çalışmaları ile birlikte görsel olarak daha tatmin edici bir yapıya kavuşan kale, tarihi dokusu bozulmadan restore edilmeye çalışılmış ve bu konuda da fazlasıyla başarılı olunmuştur.

Kızkalesi’nin kuzeyinde konumlanmış olan vadide ise dönemin önemli isimlerini resmeden ve ‘’Adamkayalar’’ adı verilen oymalar bulunmaktadır. Kabartma şeklinde oluşturulmuş olan oyma işlemeler de yine turistlerin ilgi gösterdiği yapılardan bazıları olarak karşımıza çıkıyor.

Kızkalesi Nerededir?

Mersin şehrinin Erdemli ilçesinde bulunan Kızkalesi, il merkezine yaklaşık olarak 60 km uzaklıktadır. Erdemli ilçesine olan uzaklığı ise 23 km.’dir. Yakın ilçelerden bir tanesi olan Silifke’ye uzaklığı ise 28 km.’dir ve bahsi geçen ilçelerden Kızkalesi’ne ulaşım için çok sayıda alternatif olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Nerede Kalınır?

Kızkalesi otelleri, her yıl binlerce turisti ağırlamaya devam ediyor ve konaklama bakımından sorun yaşamayacağınız bölgelerden bir tanesi olduğunu da belirtmekte fayda var. Kızkalesi pansiyonları, uygun fiyatları ile her bütçeden insana hitap ediyor ve sezon boyunca indirimli fiyatları ile rahat olduğu kadar ucuz konaklama fırsatlarını da ziyaretçileri ile buluşturuyor.

İlçede olduğu gibi Mersin’de de konaklama için çok sayıda alternatif mevcuttur ve bu alternatiflere dilerseniz sizler de online rezervasyon avantajı ile çok daha kısa sürede erişim sağlayabilirsiniz. Kızkalesi otelleri ve Kızkalesi pansiyonları hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz çok sayıda web sitesi de yine online dünya üzerinde sizleri bekliyor…

Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

Bölgeye, Mersin şehir merkezinden 5 dakika aralıklarla Koop servis araçları hareket etmektedir. Silifke’den bölgeye seyahat etmek isterseniz eğer yine 15 dakikada bir sefer düzenleyen servis araçlarını kullanabilirsiniz. Erdemli garajından hareket eden minibüs tarzı küçük araçlar da yine bölgeye ulaşımı mümkün kılmaktadır.

Kızkalesi Giriş Ücreti

Mersin Kız Kalesi, haftanın her günü kapılarını ziyaretçilerine açıyor. ‘’Güncel olmamakla birlikte’’ Nisan-Ekim sezonunda 08:00-19:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Sahip olduğunuz Müze kartlar sayesinde yılda iki kez ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Müze kart sahibi değilseniz yine ‘’Güncel olmamakla birlikte’’ 5 lira ödeyerek kaleyi ziyaret edebiliyorsunuz.

Bu yazı 2399 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA