Gaziemir yeraltı şehri

Paylaş
 

Kapadokya, tarımı ile turizmi ile ve ticareti ile Türkiye de nam salmış bölgelerden birisi arasında yer almaktadır. Kapadokya bulutlara kadar yükselen balonları ile, büyük bir doğaüstü eser olan peribacaları ile ve yer üstünde yer alan olağanüstü taş oyukları gibi yer altında da yer alan ilginç yeraltı şehirleri ile yoğun turist çeken bir noktadır.

Bu bölgede yer alan yeraltı şehirleri kim tarafından ne için yapıldı kimse tarafından bilinmese bile bu yapıların barındırıcı, koruyucu ve şaşırtıcı yapısının herkes tarafından görülmesi gerekmektedir. Aynı zamanda Kapadokya bölgesinde yer alan yeraltı şehirlerinin sahip olduğu jeolojik oluşumlar sadece bu bölgeye aittir. Bu bölgede ki jeolojik yapı dünyanın her noktasında yer alan yeraltı şehirlerinin hiçbirinin sahip olduğu yapısal özellikler ile yakından uzaktan bir benzerlik göstermemektedir.

Kapadokya bölgesinde yer alan yeraltı şehirlerinin sayısı oldukça fazla olsa da yeri keşfedilen 36 yeraltı şehri bulunmaktadır. Bu keşfedilen şehirler arasından Gaziemir Yeraltı Şehri yeni keşfedilen şehirlerdendir.

 Gaziemir Yeraltı Şehri, Kapadokya’nın En Gözdelerinden 

Kapadokya da bulunan yeraltı şehirlerinden Gaziemir yeraltı şehri diğer yeraltı şehirlerine göre daha kapsamlı bir yapıdadır. Yeraltı şehrinde hancı yolcusu, kervansaray ve daha birçok detay yer almaktadır. Gaziemir yeraltı şehri 2006 yılı sonlarında tamamen tesadüf eseri bulunmuştur.

Yapı ortalama 6 aylık bir süre içinde temizlenmiş ve 2017 yılının ortalarında halkın ziyaretine açılmıştır. Gaziemir yeraltı şehrini, bilinen diğer yeraltı şehirlerinden ayıran en belirgin özellik ise bu yapının korunmak amaçlı değil de halkın ve ticaret insanların konaklaması amacı ile yapılmış olmasıdır. Gaziemir yeraltı şehri birçok İmparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Kapadokya bu yeraltı şehri sayesinde de bir ilke imza atmıştır.

Konaklamak amaçlı yapılan yeraltı şehrinin, yerin altında yerin üstünde olduğu gibi inşa edilmesi bir ilktir. Bu yeraltı şehrini en yoğun şekilde kullanan İmparatorluk Bizans İmparatorluğudur. Bu yeraltı şehri yalnızca insanlara değil aynı zamanda da hayvanlara da ev sahipliği yapmıştır. Gaziemir yeraltı şehri, Gaziemir Köyü’nün hemen meydanında bulunmaktadır.

Aynı zamanda bu yeraltı şehrinin yapısı diğer yeraltı şehirlerinin sahip olduğu yapılara hiç benzememektedir. Gaziemir yeraltı şehrinin üzeri kapatılmamış açık bir şekilde bırakılmıştır. Bu yeraltı şehirlerinde bulunan 10 metrelik koridorlarda duvarlara Hitit sanatı kullanılarak taş bindirme tekniği uygulanmıştır. Bu yeraltı şehri sırf bu özelliğinden dolayı bile diğer yeraltı şehirlerinden ayrılmaktadır.

Yeraltı şehrinde iki kilise bulunmaktadır. Aynı zamanda üzümlerin ezilme tekniği ile şaraba dönüştürüldüğü bir adet şırahane ve yüzlerce litrede ki şarapların saklandığı birden fazla şarap küpü yer almaktadır. Gaziemir yeraltı şehrinde, ulaşım, havalandırma, aydınlatma ve gerekli olan savunma kusursuz bir şekilde planlanmıştır. Bu yeraltı şehrinin sahip olduğu mükemmeliyetçi yapıyı gözünüz ile görmeniz gerekmektedir.

Kapadokya ile ilgili daha fazla bilgi almak için www.kapadokyadayim.com adresinden bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı 1248 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA