Göreme Gezilecek Yerler

Paylaş
 

Kapadokya’nın kalbi görevini gören Göreme’nin etrafı vadilerle ve birçok sayıda peribacası ile çevrelenmiştir. Nevşehir de gezilecek yerler arasında büyük bir paya sahip olan göreme büyük bir ziyaretçi kitlesine sahiptir. Doğanın neredeyse tüm mucizeleri bu bölgede toplanmış bir vaziyettedir. Göreme sahip olduğu tarihi yapılar ile Unesco Dünya Mirasları arasına girmiş bir bölgedir.

Özellikle gün doğumu ve gün batımında daha güzel bir havaya bürünen bu bölgede sabahları gökyüzü balonlar ile dolmaktadır. Bölge sahip olduğu bacalar ve bu bacaların arkasından batan gün ile bir başka güzelliğe sahiptir. Akşamları peribacaları sahip olduğu ışıklandırmalar ile ziyaretçilere görsel şölen yaşatmaktadır. Kapadokya denildiği zaman hatta Nevşehir denildiği zaman ilk akla gelen yapı Peribacalarıdır. Göreme bölgesinin meydana gelmesi Erciyes Dağı’nın aktif bir volkan olduğu dönemlere uzanmaktadır.

Bu bölgenin geçmiş zamanlarda birçok insan tarafından yerleşim bölgesi olarak seçilmesinin en büyük sebebi ise peribacalarının kolayca oyulacak kadar yumuşak bir yapıya sahip olmasından ötürüdür. Göreme diğer bölgelere göre daha çukurda yer almaktadır. Göreme de gezip görülecek yerler oldukça fazladır. Göreme gezilecek yerler arasında ilk ziyaret edilmesi gereken yer Göreme Açık Hava Müzesidir. Aynı zamanda Göreme’nin merkezinde yer alan büyük peribacalarından birinin içinde bir roma mezarı yer almaktadır.

Bu durumdan da anlaşılacağı gibi peribacaları hem ev, hem mezar, hem de sığınak olarak kullanılmıştır. Özellikle Göreme bölgesi Avanos halkı tarafından mezarlık olarak kullanılmıştır. Göreme’nin sahip olduğu yapıları Uçhisar’dan inen yoldan dikkatli bir şekilde izleminizi tavsiye ederim. Bölgenin sahip olduğu doğal güzellikler adeta insanı büyülemektedir. Bölgede açık hava müzesi içinde birçok kilise de yer almaktadır.

Göreme

Gez Gör Bitmeyecek Büyük Bir Tarihi Yapıya Sahip Olan Göreme de Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken Alanlar

Göreme gezilecek yerler diye bir liste yapılsa eğer bu liste oldukça uzun olacaktır. Unesco Dünya Mirası sayılan Göreme Açık Hava Müzesi bu listenin başında yer almaktadır. Bu yapı sahip olduğu sanatsal güzellikler ile ziyaretçilerin adeta başını döndürmektedir. Müzeye girmek için turnikelerden geçildiği andan itibaren farklı bir yaşam alanına girilmiş gibi hissedilmektedir. Müzenin girişinde kızlar ve erkekler manastırı yer almaktadır. Aynı zamanda müze içinde yapımı yarım bırakılmış bir kilise de yer almaktadır. Hele ki müze içinde yalnızca bir pencereden ışık alan karanlık kilise bulunmaktadır ki bu kilise ulaşılması en zor alan yapıdır.

Kapadokya

Kapadokya’nın en korunmuş yapısıdır. Aynı zamanda göreme milli parkında korunmaya alınan Tokalı kilise de bölgenin en büyük kilisesi özelliğine sahiptir ve mutlaka gezilip görülmesi gerekmektedir. Göremeye gelindiyse eğer vadilerde gezilmelidir. Bu vadileri özellikle sabahın en erken saatlerinde ve güneş batmadan gezmeniz daha güzel olacaktır. Eğer biraz sessizlik istiyor ve yemyeşil doğanın içinde kuş sesleri eşliğinde yürüyüş yapmak istiyorsanız güvercinlik vadisini gezmeniz güzel bir seçim olacaktır. Bölgede birçok vadi bulunmaktadır.

Bu vadilerin her biri insanlara farklı hisler yaşatmaktadır. Bu nedenle hepsi gezilip görülmeyi hak etmektedir. Bölgede yer alan vadiler kadar kiliselerde gezilip görülmeyi hak etmektedir. Her biri ayrı bir yapıya ve ayrı bir sanatsal izlere sahip olan kiliselerinde mutlaka gezilip görülmesi gerekmektedir. Ortahisar gezilecek yerler listenize, ortahisar kalesini, çamur mağarasını, ebru sanat evini ve kültür müzesini eklemeyi unutmayınız. Bu bölgelerde gezilecek yerler kadar tadılacak lezzetlerde yer almaktadır. Eğer bir gün yolunuz Nevşehir’in Göreme bölgesine düşerse mutlaka yöresel lezzetlerden de denemelisiniz.

Bu yazı 1040 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA