Dolmabahçe sarayı ne amaçla yapılmıştır

Dolmabahçe Sarayı
Paylaş
 

Anadolu’dan İstanbul’a gelen vatandaşlarımızın içini merak ettiği yerlerden birisi de Dolmabahçe Sarayı’dır. Şimdilerde müze olarak kullanılan bu saray Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda ettiği yer olması itibariyle önemlidir.

Dolmabahçe sarayı ne amaçla yapılmıştır ?

1800’li yılların başından itibaren Osmanlı İmparatorluğu çağa ayak uydurmak için kendi kendini yenileme ihtiyacı duymuş ve bu ihtiyaca binaen bazı yenilikler yapmıştır. Avrupa ve Rusya’nın baskılarını azaltmak için Tanzimat Fermanı yayınlanmıştır. Bu ferman ile Devlet eski köhneleşmiş usulleri ve çürümüş adalet sistemini bırakıp kendi sistemini Batılı devletlerin sistemine benzetmeye çalışmıştır.

Osmanlı İmparatorluğundaki Batı’ya benzeme çabası sanata ve mimari eserlere de yansımıştır. Zamane Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan Dolmabahçe Sarayı da bu sebeple o devirde Avrupa’da bulunan saraylara sanat açısından bazı yönlerden benzemektedir. Bununla birlikte işlevsel olarak zamane Türk evinin foksiyonları genişletilmiş hali gibidir.

Sultan Abdülmecid’in Dolmabahçe Sarayını yaptırmasındaki amaçlardan birisi iç ve dış karışıklıklar nedeniyle prestiji sarsılan Osmanlı İmparatorluğunun imajını tazelemektir.

O devirde üst düzey devlet işleri saraylarda yürütülmektedir. Dış ülkelerden gelen elçiler ve memleketin bir köşesinden gelen misafirler saraylara kabul edilmekte ve işler buralarda görülmektedir.

Saraylar sadece iş yapılan yerler değildir. Devlet görevlilerinin konaklaması ve çeşitli aktivitelerin yapılması için de dizayn edilmiştir. Dolmabahçe sarayı gibi sanat açısından batı çizgilerinden izler taşıyan bir gösterişli yapı ile ülkedeki değişim yabancı ülkeden gelenlere ve saraya davet edilen kimselere gösterilmek istenmiştir.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı kapısı-Fotoğraf Zafer COŞAR

Neden Dolmabahçe Sarayı demişler ?

Burası deniz kenarındadır. Saray yapılmadan önce çeşitli aktivitelerin, spor müsabakalarının yapıldığı bir yermiş. Kısmen koy kısmen bataklık olan bu yer daha iyi kullanılabilmesi için biraz doldurulmuş ve aktivite mekanı haline getirilmiş. Bu yüzden sarayın bulunduğu konumun adı Dolmabahçe’dir.

Dolmabahçe sarayı nerededir ?

Dolmabahçe sarayı İstanbul’un Avrupa yakasında Beşiktaş semtinde bulunmaktadır.

Taksimden Dolmabahçe sarayına nasıl gidilir ?

İstanbul’un merkezi yerlerinden olan Taksim ile Dolmabahçe sarayının arası yaklaşık bir kilometredir. Dolmabahçe sarayı Beşiktaş’ta deniz kenarında bulunur.

Kendi arabanızla;

Eğer kendi aracınızla gidecekseniz Taksimden Sıraselviler Caddesinden ilerleyerek kuzeydoğu yönünde Osmanlı Sokağa doğru devam edin. Buradan Tak-ı Zafer Caddesi yönüne dönüp döner kavşaktan İnönü Caddesi yönündeki 1. Çıkışa girin.

Dolmabahçe Gazhane Caddesi yönünde tam sağa döndükten sonra sola döneceksiniz.

Metroyla;

Metroyla Taksime kadar geldikten sonra “füniküler”e binip Kabataş’a varıyorsunuz. Oradan Dolmabahçe Sarayı yakındır.

Otobüsle;

Kabataş’a giden otobüslere bineceksiniz.

Dolmabahçe sarayı neden önemlidir ?

Dolmabahçe Sarayını diğer saraylardan ayıran en önemli fark burada Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat etmiş olmasıdır.

Bu yazı 2116 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA