Ankarada Bir Altınköy

altınköy
Paylaş
 

Ankara’nın şehir kalabalığından ve kargaşasından sıkıldığınızda şöyle bir şehir dışına çıkalım veya  köyümüze gidelim biraz hava alalım dediğinizde size Ankara’nın merkezinde bu ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz Altınköy’ü öneririz. Altındağ Belediyesinin park ve açık hava müzesi projesi olarak yapılan Altınköy iki yıl önce hayata geçirilmiş. Daha önce gecekondular olan park alanında kentsel dönüşüm uygulanarak elde edilen 500 dönüm arazide Kastamonu’nun ve Karabük’ün köylerinde bulunan ve çürümeye terkedilen ahşap çantı evler yerlerinden alınarak buraya taşınmış. Çantı evler çivi kullanılmadan ağaçların birbirine geçmesi ile yapılan evler. Zamanla terk edilen köy evleri fırınlara odun olarak satılmakta iken bu proje ile yerinde olmasa da Ankara’ya taşınarak korunmuş ve gelecek nesillere aktarılmış. Eski köy hayatını canlandırmak için bu köy evleri ve bir köy camisi tek tek numaralandırılıp sökülerek Ankara’da tekrar monte edilmiş. Bu güzel projenin tek olumsuz yanı yerinin biraz sapa ve uzak olması, ayrıca tanıtımının yapılamamış olması. Ziyaret saatleri pazartesi hariç her gün saat 10:00 – 19:00 arası. Giriş ücreti tam 5 tl öğrenci 2 tl, bu ücrete köy içindeki müze girişleri dahil.

altınköy

ALTINKÖY’E NASIL GİDİLİR: Altınköy Ankara’nın Altındağ İlçesinde, Ankara’nın Kuzeybatısında Beşikkaya Mahallesindedir. Kuzey Çevre Yolundan gittiğinizde Samsun yönüne doğru Havaalanı kavşağını geçtikten sonra, İstanbul yönüne doğru ise Samsun yolu kavşağını geçtikten sonraki  Karapürçek kavşağından girilir. Yeşilkuşak caddesini takip ederek ulaşacağınız Hüseyin Gazi göbekten Karapürçek caddesi takip edilerek  Recep Yazıcıoğlu parkından sola dönülerek ulaşılır. Ulus yönünden geldiğinizde Plevne caddesinden Samsun yolundan siteleri geçtikten sonra sola Bostancık caddesine dönülür ve Hüseyin Gazi göbekten devam edilir.

altınköy

ALTINKÖY’DE NELER VAR: Altınköy parkı girişinde aracınızı park edebileceğiniz ücretsiz bir otopark bulunmakta. Köy içinde yaya dolaşılmakta ancak yaşlılar için yokuş ve uzak yerlere ulaşım sıkıntılı olmakta. Buna elektrikli araç gibi bir çare düşünülmeli. Köyün girişinde sizi köy meydanı karşılamakta. Sol tarafta köy okulu bulunuyor. Okulda odun sobası ve eski sıralar ile duvarda asılı Türkiye haritası ve diğer ders afişleri sizi çocukluk günlerinize götürüyor.

altınköy

Köy Konağı

Okulun yanındaki cami de  Karabük Yortan Pazarı Ova Köyü’nden sökülüp getirilmiş. 1900’lü yılların başında inşa edildiği biliniyor. Ahşap şadırvanı da bulunuyor. Köy kahvesi ve üstü kapalı kısmı ahşap sandalyeler de çayınızı yudumlamak için güzel bir mekan. Taş fırında ise köyde yetişen buğdaydan, köy değirmeninde yapılan undan köy ekmeği yapılıyor ve isteyenlere 5 tl ye satılıyor. Eğer rastlarsanız odun ateşinde pişen sıcak köy ekmeğini almanızı tavsiye ederim.

altınköy

Köy okulu

Kalaycı ve demirci dükkanlarında da zamanın tekniği ile el yapımı aletler kullanılarak çeşitli ürünler yapılıyor. Demircide el yapımı keser, nacak ve bazı mutfak gereçleri sergileniyor. Köy bakkalında ise köyde mevsimine göre üretilen meyve, sebze, un, bal, reçel, bakliyat, yumurta, süt ve süt ürünleri bulunuyor.

altınköy

Demirci ve Kalaycı

 Aşağıya doğru devam ettiğinizde bir şelale, akan dere üzerinde ahşap su çarkını ve ördekleri görüyorsunuz. Yüksek bir tepe üzerinde yel değirmeni dikkatimizi çekiyor. Değirmenin yanında ise köyün ihtiyaçlarını karşılayan marangozhane bulunuyor. Ayrıca burada köyün tarlaları ve bağlık alanları bulunuyor. Derenin kenarında ise su değirmeni var ve bu değirmen bazı saatlerde çalıştırılarak eski zamandaki gibi un üretiliyor. Derede yukarıya doğru biraz dik olan yollardan geyik ve karaca alanına çıkıyorsunuz. Burasının etrafı tel örgü ile çevrili ve içinde gezen geyik ve karacaları izleyebiliyorsunuz. At ve ineklerin bulunduğu ahırlar da burada düşünülmüş. Koyunlar da bu alanda yayılıyor.

altınköy

Köy Meydanı

MÜZELER: Konakların bazıları müze olarak kullanılıyor. Köy Oyuncakları Müzesinde bulunan oyuncakların tamamı geçmişte el emeği ile üretilen ürünler. Altındağ Belediyesi ve Ankara Üniversitesi’nin ortaklaşa girişimleri sonucunda oluşturulan müzede, bez bebeklerden, ahşap oyuncaklara, bilyelerden topaçlara, tel arabalardan taş bebeklere birçok oyuncak bulunuyor.

Köy müzesi: Köylerden toplanan tarım ve hayvancılık aletleri sergileniyor. Eskiden kullanılan orak, semer, yaba, kara kovan, dirgen, sofralıklar, kazanlar ve çömlekten yapılan testiler insanlara eski günlerini hatırlatıyor.

Etnografya Müzesi: Ankara, Bolu, İzmir, Muğla, Mardin, Hakkâri ve Gaziantep yörelerine ait kıyafetler sergileniyor. Anadolu kültürünü yansıtan eserler bulunuyor. Müzeler saat 17-17.30 gibi kapanıyor.

etnoğrafya müzesi

Etnoğrafya Müzesi

Konaklardan biri ise çocuk etkinlik evi olarak düzenlenmiş. Burada ahşap oyuncaklar, topaç, üçtaş, dama gibi oyunlar bulunuyor. Ayrıca unutulan çocuk oyunları da bahçesinde oynatılıyor. Acıktığınızda ise gözleme ayran ve bazı yöresel yemekler konaklarda bulunuyor. Parkta piknik yapmak yasak. Proje devam ediyor ve ilerde konaklama imkanı sağlayacak köy konakları da yapılması düşünülüyor.

Bu yazı 9315 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. Alper güler dedi ki:

  Ankara da böyle bir olduğunu yeni duydum mutlaka gideceğiz

 2. ömer doğan dedi ki:

  Kalabalık bir grup olarak gittiğimiz altınköyü çok beğendik herkese tavsiye ediyoruz.Altındağ belediyesine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

 3. Fatih dedi ki:

  Giris ücreti ile alakalı bilgi verirmisiniz

 4. Betül dedi ki:

  Mutlaka konaklamalara geçilmelidir. Bura da bisiklet kullanmak da çok zevkli olur.

 5. erol dedi ki:

  örnek teşkil edilebicek bir köy. harita da olsaydı

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.