Muğla’nın Sakin Kenti Akyaka

Paylaş
 

Muğla’nın şirin beldelerinden birisi olan Akyaka Gökova Körfezinde bulunur. Muğla’dan güneye yani Marmaris yoluna girerseniz yaklaşık yarım saat sonra Akyaka sapağına varırsınız. Buradan Gökova körfezi manzarası harikadır.

Akyaka bin beş yüz nüfusuyla sakin bir beldedir. Aynı tip kendine özgü evleri, hareketsiz sokakları, alabildiğine yeşili ve göz alan mavisi ile huzur verir.

Burada her keseye göre konaklama tercihleri vardır. En önemli oteli Yücelen Otel’dir. Kalburüstü sayılabilecek bu otelin müşterileri yarı yarıya yerli ve yabancıdır. Suitin yanı sıra apart ve bungalov seçenekleri vardır. Akyaka’da ayrıca butik otel ve pansiyonları da mevcuttur. Uzun süreli ve hesaplı tatil isteyenler Akyaka evlerini sezon boyu veya 15 gün bir ay gibi seçeneklerle kiralayabilirler.

Akyaka

Plajı çok güzeldir. Sahilde isteyenler balık tutabilir. Sabahları sahilde yürüyüş yapanlara veya çevrede dağ bisikleti ile tur atanlara rastlanır. Burada ayrıca Gökova Mesire yeri bulunmakta olup doğa yürüyüşleri için uygundur.

Akyaka halk plajı

Akyaka halk plajı

Akyaka’nın en güzel yeri Kadın Azmağı denilen ve şehrin kenarından akan minik dereciktir. Teknelerle buraya turlar düzenlenir. Derenin suyu akvaryum gibidir. Burada balık tutmak yasak olduğundan, derede balık çoktur ve tekneden izlemesi keyiflidir. Derenin suyu sodalıdır ve yılan balığı gibi nadir balık türlerini kendine çeker. Ayrıca etraftaki sazlar arasında başka yerlerde bulamayacağınız kuş türlerini izleyebilirsiniz. Dere kenarındaki restoranlar kaliteli hizmet vermektedirler. Tekneye binerken yanınıza ekmek almayı unutmayınız. Derenin ördekleri atılan ekmeklerin peşine düşerler, sizi takip ederler. Bu oldukça zevklidir.

Akyaka kadın azmağı

Akyaka kadın azmağı

Akyaka’dan batıya doğru giderseniz yaklaşık yarım saat sonra Çınar Koyu’na varırsınız. Burası çok tercih edilen yerlerdendir. Yazın çok kalabalık olur. Burada denize dökülen minik bir kaynak vardır.  Kaynağı suyu çok soğuktur. Sıcak günlerde bunalan turistler bu kaynağa girerler.

Çınar Koyunda durmayıp yarım saat devam ederseniz Akbük Koyuna ulaşırsınız. Burası kalabalıktan bunalan turistlerin uğrak noktasıdır.

Akyaka’da bir de kite surf (uçurtma sörfü) yeri vardır. Akçapınar Köyü sahilinde birkaç yıldır uçurtma sörfü yapılmaktadır. Sahilde bunun dersini veren okullar mevcuttur.

 

Bu yazı 2461 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ALİ GEZEN dedi ki:

    Akyaka ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Teşekkürler Geziyoruz.org

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA