Kabak Koyuna nasıl gidilir

Kabak Koyu
Paylaş
 

The Guardian’ın Türkiyenin en iyi plajları listesine Kabak Koyu’nu da alması nedeniyle Muğla’nın Fethiye İlçesinde oldukça sapa bir yerde bulunan Kabak Koyu’nun ünü ülke sınırlarını aşmış durumdadır.

Kabak koyuna nasıl gidilir, bunu tarif etmeden önce internet sitelerindeki, bloglardaki yazılara göre Kabak Koyu’na tatile gelmeyi planlayanların genellikle hayal kırıklığı yaşadığını belirteyim.

Kabak Koyu’nu anlatan gezi yazılarının çoğunda “el değmemiş doğal bir yer”, “manzarası harika”, “cennetten bir parça” veya “muhteşem bir koy” şeklinde ifadeler bulacaksınız. Sanırım bu ifadeleri biraz açıklamak gerekecek.

Kabak Koyu’nun neden el değmemiş bir yer olabileceğini zaten gidiş yolunda anlayacaksınız.Yol o kadar berbattır ki “varacağım yer cennet değilse bir daha tövbe gelmem” diyeceksiniz. Sanırım uzun süre el değmemiş kalmasının sırrı yolunun kötü olmasıdır.

Virajlı yola tahammül edip Kabak Koyu manzarasını gördüğünüzde koy manzarasının hakikaten harika olduğunu fakat Kabak Koyu ve çevresinin hiç de el değmemiş bir hali olmadığını anlayacaksınız. Koyu gören her tarafa izinsiz, plansız binalar yapılmış durumdadır. Dolayısıyla gezi blogcularının yazılarını güncellemesi faydalı olacaktır.

Bol yapılaşma, bol insan, bu da altyapısı olmayan bir yer için bolca pislik demektir. Dolayısıyla çöpler nedeniyle denizinden memnun kalmayabilirsiniz. Denizin dalgalı ve hemen derinleşen bir yapıda olması ve deniz tabanının iri kayalar ve çakıllık olması deniz keyfinizi gölgeleyebilir. Şemsiye-şezlong için 30 TL isteyecekler, bu da keyfinizi kaçırabilir.

20 sene önce Kabak Koyu hakikaten cennetten parça ve muhteşem bir koy idi. Şimdilerde sadece çarpık yapı cenneti. 20 sene önce Kabak Koyuna gitseydiniz uzunluğu sadece 200 metre olan plaj size hayli hayli yeterdi. Ama şimdiki kalabalıkta plaj dar gelecektir.

Koyu çevresindeki çarpık ve çirkin yapılaşma “salaşlık” olarak lanse edilmektedir. Hani bazen salaş şeylerin kendine göre cazibesi olur ya ! Ama fiyatlar sizi rüyadan uyandırmaya yetecektir. Kabak Koyunda hippi tarzı gençlere, üniversiteli, kanı hızlı akan gençlere ve maceraperestlere rastlayacaksınız. Onlara bakıp mekanlardaki fiyatların ucuz olduğunu zannetmeyin, sırtçantalı gençler, konservelerini yanlarında getiriyorlar…

Kabak Koyuna nasıl gidilir ?

Eğer Kabak Koyu’na gelirken uçak tercih edecekseniz Dalaman havalimanını tercih etmelisiniz. Oradan Fethiye otogarına aktarma ile (17 TL) gelirsiniz. Otobüs veya aracınızla gelecekseniz öncelikle Fethiye’ye gelmelisiniz.

Fethiye otogardan Faralya Köyü’ne minibüsler kalkmaktadır. Kabak Koyu Faralya Köyündedir. Fethiye’den Faralya Köyü minübüsle 1 saattir. Yol aslında o kadar uzun değildir ama yollar dar ve virajlı olduğu için ancak 1 saatte gidilir. Aracınızla gideceksiniz Fethiye’den önce Ovacık istikametine doğru yol alacaksınız.

Ovacık’ı geçtikten sonra Ölüdeniz istikametine dönün. Ölüdenize ulaşmadan önce sola dönen bir yol vardır, o yola girin. O yol sizi Faralya Köyüne götüreceksiniz. Aracınız 4×4 bir araç değilse veya yerden yüksek bir araç değilse arabayla Kabak Koyuna gitmeye çalışmak sizin için pişmanlık olacaktır.Çünkü yol kötü ve virajlı olduğu gibi Faralya köyünden Kabak Koyuna iniş fazla eğimlidir.

Minibüsle de gelseniz kendi aracınızla da gelseniz Kabak Koyu’na gelmeden önce Faralya Koyunda duraklamak zorundasınız. Araçla geldiyseniz 15 TL verip otoparka çekebilirsiniz. Çünkü yolun aşırı eğimli ve berbat olması nedeniyle aracınızla koya inmeniz 15 TL’ye değmeyecektir. Otoparka çekmeyip ücretsiz olarak bir yere park etmek isteseniz de çok uzak kalacaktır.

Faralya Köyünden Kabak Koyuna minibüsler çalışmaktadır. Dolunca kalkan minibüsler toplam 60 TL’ye gitmektedir. Genellikle 8-10 kişi aldığından kişi başı 6 TL veya 7,5 TL civarı bir ücret düşmektedir. Giderken şöförün telefon numarasını alsanız iyi olur, dönüşte gideceğiniz zamanı öğrenirsiniz, boş yere beklememiş olursunuz.

Aslında Faralya Köyü ile Kabak Koyu arası mesafe kuş uçumu 1,5 kilometredir. Fakat fazla dik ve engebeli olduğu için askerden yeni gelmediyseniz veya bir trekking kurdu değilseniz yürümek sizi zorlayacaktır.

Kabak Koyu ücretsiz Kamp alanları

İnternete “Kabak Koyu Kamp alanları” yazdığınızda genellikle bungalov tarzı yer kiralayanlar veya butik oteller-pansiyonlar çıkmaktadır. Bungalovların gecelik fiyatları koya yakınlığına ve genişliğine göre 200 TL ile 600 TL arasındadır. Fazla konforlu olduğu söylenemez ama pek ucuz bir yer yoktur.

Para vermeden çadır kurup kamp yapmak isterseniz gözden ırak yerlere gidip hava kararmasını bekleyiniz. Çünkü çevrede ücretsiz kamp yapmak isteyenleri kovalayan bekçiler olacaktır.

Bu yazı 162 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA