Karaot plajı nerede nasıl gidilir
24 Ağustos 2017
ibrahim YALAVAC

Karaot plajı nerede nasıl gidilir

Gün geçtikçe daha sakin neresi var ise kendimizi oraya atmaya çalışıyoruz. Kentlerin boğucu atmosferi, gürültüsü, kalabalığı ve trafiği bunalttıkça tatile...

Gün geçtikçe daha sakin neresi var ise kendimizi oraya atmaya çalışıyoruz. Kentlerin boğucu atmosferi, gürültüsü, kalabalığı ve trafiği bunalttıkça tatile çıkıp el değmemiş yerlere gitmek istiyoruz.

Son yıllarda tatil yörelerinin yazları en az yaşadığımız yer kadar kalabalık ve boğucu olmaya başladığını fark etmişsinizdir. Bu nedenle tatilden yorgun ve sinirli dönüyoruz.

Bir çoğumuz adına insan denilen ve bir arada bulununca hiç de çekilmeyen organizmalardan bir süreliğine de olsa kurtulmak için kendini dağlara taşlara vuruyor.

Tatili biraz daha kafa dinginliğiyle yaşamak ve fırsatçı satıcılardan bir süreliğine kurtulmak için Muğla  ilinde bulunan Fethiye’nin az bilinen kumsallarından olan karaot plajını tatil seçenekleri arasına ekleyebilirsiniz.

Fethiye merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan karaot plajına 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

karaot plajı nerede

Karaot plajı

Karaot plajına nasıl gidilir

Fethiye Merkezden D 400 karayoluna, yani Göcek tarafına giden batı istikametindeki yola giriyorsunuz. Önce Kargı, daha sonra da Yanıklar Köyünü göreceksiniz. Yanıklar Köyü hizasından sol tarafa dönmeniz gerek ama direk dönüş olmadığı için biraz daha gidip U dönüşü yapıyorsunuz. Yeniden Yanıklar Köyü hizasına gelip sol taraftaki ince ve dolambaçlı bir yola sapıyorsunuz.

Yolu sabırla takip ettiğinizde sazlık bir alanın içine giden yolda bariyer göreceksiniz. Buraya giriş ücretini ödedikten sonra biraz ilerleyip karaot kumsalına ulaşıyorsunuz.

karaot plajı

Fethiyeden Karaot plajına ulaşım

Karaot plajı Fethiye’nin Çalış ve Ölüdeniz gibi meşhur plajlarına göre adı daha az duyulmuş olsa da bilen biliyor. Plajda yabancı turistleri görmeniz mümkün.

Fethiye karaot plajı

Karaot plajı

Karaot plajında maalesef sakız, çikolata gibi ıvır zıvır satan bir yer veya ihtiyacınızı gidereceğiniz bir tuvalet bulunmuyor. Ona göre tedbirli gidilmesi lazım.

Plajın kara tarafında çok süper bir lagün var. Sazlık alanla çevrili bu tatlı su kaynağı balıkların ve diğer deniz canlılarının yumurtama ve yavru yetiştirme alanı. Burada üreyen balıklar çevreyi besliyor. Olta merakınız var ise size uyar burası.

karaot plajı

Karaot plajı lagün girişi

Karaot plajı hem sakindir hemde denizi kumu temizdir. Doğal kaldığı için de deniz kaplumbağalarının yumurtladığı bir yerdir.

Son zamanlarda buraya yat çekek yeri yapılması planlanmaktadır. Eğer bu hayata geçerse Fethiye’de doğal kalan son yerlerden biri olan karaot plajı ve sulak alan mahvolacaktır.

karaot kumsalı fethiye

Karaot kumsalı

Yanıklar köyünün kıyı kesimini iki şekilde değerlendirmek mümkündür. Doğusundaki kısım otellere parsel parsel satılmış, batısı ise doğal bırakılmıştır. Şimdi de batıyı yani karaot plajını kirletmeye can atan kesimler vardır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019