Fethiye iztuzu plajı arası kaç km, kaç saatte gidilir

iztuzu plajı
Paylaş
 

Konaklama tercihini Fethiye’den yana kullanıp iztuzu plajı, Saklıkent veya ölüdeniz gibi yerlere günübirlik gezi düşünenler için Fethiye iztuzu plajı arası kaç km sorusunu cevaplamaya çalışacağım.

Haritaya baktığımızda Fethiye ile iztuzu plajı arasında 64 kilometre olduğu görülüyor. Kilometrenin kısalığına bakıp nasılsa yollar da duble diyerek yarım saat veya 45 dakikada Fethiye’den iztuzu plajına giderim diye düşünmeyin. Çünkü 45 dakikada Fethiye’den Dalyan Mahallesine ancak varabilirsiniz.

Fethiye iztuzu plajına kaç saatte gidilir

Fethiyeden iztuzu plajına giden güzergah

Dalyanda da şehir içinden geçeceğiniz ve sulak alanın etrafını çevreleyen yol pek de kaliteli olmadığı için en az yarım saatiniz gidecektir.

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Bu da demek oluyor ki Fethiye’den iztuzu plajına bir saat on beş dakika veya bir buçuk saatte gidebilirsiniz.

Eğer öğlenin sıcağına kalmak istemiyorsanız en geç saat 9:00 gibi kahvaltınızı yapıp çıkmanız gerekiyor.

Fethiye’den İztuzu Plajına nasıl gidilir ?

Fethiye şehir merkezinden Muğla’ya giden ve Göcek’ten geçen D 400 karayoluna girmelisiniz. Zaten batıya yöneldiğinizde bu yol karşınıza çıkacaktır. Ortaca’ya kadar bu yolu takip edin. Ortaca şehir merkezine varınca Dalyan Mahallesi tabelalarını takip edin. Dalyan’a varınca iztuzu plajına giden yolu denk getirmek için biraz tecrübe gerekir. Çevredekiler size bu konuda yardımcı olacaklardır.

Dalyan Mahallesinin doğu sokaklarından geçerek sulak alanı çevreleyen yola gireceksiniz. Bu yol köy yolu gibi bir yoldur. Yolda hız yapmayın, çünkü mıcır dökmüşler. Yolun mıcırı geçince de kasisler oluyor. Yani her halükarda yavaş gitmeniz lazım.

O yol sizi gölün etrafından dolandırarak bir ormanlık alana sokacaktır. Eğer aylardan Ağustos ayıysa ormana girer girmez kulakları sağır eden cır cır böceği sesleriyle karşılaşacaksınız. Biraz ilerleyince yolun kenarlarına postu sermiş hemşehrilerimizi göreceksiniz. Yolun sağ tarafında ise DEKAMER’in deniz kaplumbağalarını tedavi ettiği prefabrikimsi yapılar vardır.

iztuzu plajı

İztuzu plajı girişi

Oradan hemen aşağı inince iztuzu plajı karşınıza çıkacaktır. Arabanızla geldiğiniz için doğruca açık otoparka geleceksiniz. Yol direk otoparka çıktığı için buraya geldiyseniz giriş ücretini toslamaktan başka çareniz yoktur.

Arabayı otoparka çektiğiniz zaman zaten plajda olduğunuzu ve arabayı 30 metre önceden durdurup ormanın gölgelik alanına park etseniz hem giriş parası vermekten kurtulacağınızı, hem de arabanın içinin serin kalacağını anlarsınız. Ama iş işten geçmiştir artık, siz güneşlenirken otomobilinizin içi Cehennem gibi olacaktır…

İztuzu plajına girince şemsiye şezlong parası toslamak zorunda değilsiniz. (Kullanırsanız vereceksiniz elbette) Evden deniz havlusu ve şemsiyenizi getirir ve arabayı da denize bitişik olan ormanlık alana çekerseniz beş kuruş vermezsiniz.

Kimse sizden zorla giriş parası isteyemez (otoparka girerseniz bir hizmetin karşılığı olarak ödeme yapmanız lazım). Plaja arabanızla girmeye çalışmayınız, çünkü yasaktır. İztuzu plajı giriş bariyerlerini görünce, ileri gitmeyip sola dönün orada serin bir yere park edip 20-30 metre yürüyerek plaja ulaşabilirsiniz. Kuma da şemsiyenizi dikin havlunuzu da serin, hiç bir kimsenin size bir şey deme hakkı yoktur. (İşletmenin şezlong ve şemsiyelerine ilişmediğiniz müddetçe)

İztuzu plajındaki tuvaletler, duşlar, soyunma kabini ücretsizdir. Mescit de vardır.

Bu yazı 1330 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA