Fethiyenin Gezilecek Turistik Yerleri

Paylaş
 

Kuruluşu milattan önce üçbinlere kadar uzanan antik Telmessos şehrinin bulunduğu Fethiye Muğla’nın öne çıka turistik beldelerindendir. Antalya’ya kadar giden Likya yolu Fethiye’den başlamaktadır.

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en güzel plajlarından birisi olan Ölüdeniz kumsalı Fethiye’de bulunmaktadır. Ölüdeniz’e komşu Babadağ’da yamaç paraşütü yapılmaktadır. 1900 metreden kendini göklerin maviliğine bırakan turistlerin iniş noktası da Ölüdeniz sahilidir.

Fethiye ayrıca dalış tutkunlarının da uğrak yeridir. Turistlerin ziyaretine açılmış mağaralar bulunmaktadır. Tekne turları için de ideal yerlerdendir. Günübirlik turlara katılan oniki adalara, Marmaris’e, Göcek koylarına açılmaktadır.

Göcek Koyları

Göcek Koyları

Birçok antik uygarlığa beşiklik yapmış Fethiye’de bulunan  Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos antik kentleri yerli yabanı turistlerin akınına uğramaktadır.

Deniz-kum-güneş ekseninde tatilini geçirmek isteyenler için bakir koylar ve temiz plajlar vardır. Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Katrancı Koyu ve İztuzu Plajı ülkemizin ve dünyanın en temiz, en bakir en kaliteli kumsallarını sunar. Fethiye merkezde bulunan Çalış plajı ise ulaşım kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir.

Katrancı Koyu

Katrancı koyu

Ölüdeniz

Tatil severlerin ömründe en az bir kere ziyaret ettiği tatil beldesidir. Fethiye’ye yalnızca 10 km uzaklıkta olan Ölüdeniz’e minibüsle veya tekne turları ile ulaşım sağlanmaktadır. Ölüdeniz yerleşiminin önünde yer alan lagün ve lagüne masum bir kadın gibi uzanan kumsal dünyanın nadir bulunan coğrafi güzelliklerindendir.

Ölüdeniz

Ölüdeniz Plajındaki iniş alanına paraşütle inen bir turist

Kabak Koyu

Kelebekler vadisinin doğu tarafında bulunmaktadır. Karadan ulaşım biraz eziyetlidir. Fakat koya ulaşmak için gidilen patika doğaseverler için bulunmaz bir nimettir. Uzun ve zorlu bir yoldan tabiat ile tabiri caizse yoğrularak Kabak Koyu’na ulaşılır. O kadar sabredemeyenler için tekne turlarının başlıca bekleme noktasıdır Kabak Koyu. Ulaşınca da sükunete dalar, kafayı dinlersiniz.

Kelebekler Vadisi

Bu ıssız koyun etrafında sadece bu çevrede bulunan endemik bitki ve böcek türleri bulunmaktadır. Takribi seksen tür kelebek bulunduğu için Kelebekler Vadisi denilmiştir. Buraya ulaşım Ölüdeniz veya Fethiye’den kalkan tekneler ile olmaktadır. Kara ulaşımı yoktur. Doğal sit statüsü ile koruna Kelebekler Vadisi Fethiye’de gezilmesi gereken yerlerdendir. Konaklama imkanları yok denecek azdır. Dileyenler çadırda konaklayabilir. Dünya ile irtibatı kesmek isteyenler burada inzivaya çekilirler.

Telmessos Antik Kenti

Fethiye’de Telmessos adında bir antik kent ararsanız hüsrana uğrarsınız. Çünkü Telmessos eski yerleşim yerinde şehir ile bütünleşmiş haldedir, ayrı bir yer değildir. Antik kent ile ilgili olarak amfi tiyatro, kaya mezarları ve lahitler vardır.

Telmessos

Telmessosta bulunan Likya dönemine ait bir lahit

Babadağ

Yukarıda Ölüdeniz ile birlikte bahsettiğim Babadağ ülkemizin en önemli yamaç paraşütü merkezidir. 1400 ve 1900 metreden atlayışlar yapılmaktadır. Profesyonel sporcuların yanı sıra yamaç paraşütünü merak eden veya yamaç paraşütünde deneyimsiz kişiler de buradan hocalar eşliğinde atlayış yapmaktadır. Yani yamaç paraşütü yapmak için cesaret ve bir miktar para haricinde başka bir şeye ihtiyacınız yoktur.

Babadağ

Babadağın zirvesinden Ölüdeniz Manzarası

Kayaköy

Ölüdeniz’e mesafesi yedi kilometre olan Kayaköy mübadelede Yunanistan’a giden Rumlara ait bir köydür. Halihazırda terk edilmiş harabe şeklinde bulunan evlerin bulunduğu Kayaköy zamanında 3000 nüfuslu bir kasaba imiş. Şimdilerde yol kenarında olduğu için oldukça fazla ziyaretçisi vardır. Yabancı turistler hala ayakta olan kiliseleri ve şapeli ziyaret etmektedir.

Fethiye Kayaköy

Kayaköy

Kayanda Antik Kenti

Likya uygarlığına ait olan antik kent Fethiye’nin yirmi kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. Burada bulunan kaya mezarları ve likçe yazılmış kitabeler yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Fethiye körfezinin net bir şekilde temaşa edildiği antik kent, canlı olduğu devirde Kaunos ile Araxa antik kentleri arasında bulunmaktaydı.

Fethiye’ye Nasıl Gidilir ?

Çoğu büyük şehirden Fethiye’ye otobüs seferi vardır. Uçakla gelmek isteyenler Dalaman Havaalanı’nı kullanabilir. Buraya kırk kilometre mesafesi vardır. İstanbul’a sekizyüz, Ankara’ya altıyüz küsür kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Bu yazı 2066 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA