İzmir’de Gezilmesi Gereken Köyler

izmir köyleri
Paylaş
 

Türkiye’nin en güzide şehirlerinden birisi olan İzmir aynı zamanda gezilmesi gereken şehirler arasında ilk sıraya konulması gereken bir şehirdir. İzmir’de gezilecek yerlerin hiçbir zaman tükenmeyeceğini buraya geldiğinizde anlayacaksınız. Sadece şehir merkezindeki güzellikleri değil birbirinden eşsiz manzaralara kucak açan, birbirinden farklı lezzetleri tadabileceğiniz civar köyleri mutlak suretle görülmesi gereken yerlerdir. Eğer ki bu köyleri görmeden buradan ayrılmış olursanız çok büyük bir hata yapmışsınız demektir. Şimdi size bu köylerden biraz bahsedeyim.

Şirince Köyü

izmir şirince

Şirince Köyü

Adını bütün dünyaya duyurmuş olan Şirince Köyü İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı eski bir Rum köyüdür. Şirince köyüne girdiğiniz anda toprak ananın bizlere vermiş olduğu güzellikleri bütün duyularınızla hissetmeniz mümkün. Bu köyün güzelliği nerede burayı bu kadar eşsiz kılan ne diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Şirince’nin bu kadar eşsiz olmasının sebebi içerisinde bulunan güzelliklerin bozulmamasıdır. Şirince’de bulunan Rum evlerinin bozulmamış olan mimarisi, insanının doğallığı ve manzarası buranın güzelliğinin sırrıdır. Şirince’nin ününe ün katan şarabından bahsetmeden bitirmek istemiyorum. Karadutundan yaban mersinine birçok meyveden üretilmiş meyve şarapları eşsiz bir lezzete sahip. Peki bunlar Şirince’de nerede; her yerde, adım attığınız her yerde bu şarapları bulmanız mümkün. Üstelik bu şarapları tatmak isterseniz istediğiniz her dükkanda tadabilirsiniz.

Germiyan Köyü

Germiyan Köyü İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı doğallıklarla dolu bir köyüdür. Köye uğradığınızda sokaklarında bolca duvar resimleri göreceksiniz. Aslına bakarsanız bu resimler bu köy için reform olmuş köyün kabuk değiştirmesini sağlamıştır. Peki buraya geldiğimizde neler yapabiliriz; ilk olarak yöreye özgü olan ekşi maya ile yapılan Germiyan Ekmeği ve Kopanisti Peynirini denemenizi tavsiye ederim. Turistik olarak incelediğimizde turistleri kapısını halen aralayamamış olsa da gidip görülmesi gereken bir köy olduğunu düşünüyorum.

izmir şirince

Bademler Köyü

Bademler Köyü İzmir’in Urla ilçesine bağlı bir yeridir. Refah seviyesi oldukça üst düzeyde olan bu köyün okuma oranını duyduğunuzda belki şaşıracaksınız. Evet doğru tahmin ettiniz %100. Bu köyde okuma yazma bilmeyen kimse yok. Bununla birlikte eğitime, sanata, sağlığa verilen önem burayı görülmeye değer kılıyor. Müze, tiyatro, kütüphane gibi yerleri bir köyde görmeye ne kadar alışıksınız bilmiyorum ama evet bu mekanlar burada. Türkiye’nin ilk köy tiyatrosunun yapıldığı Bademler, Türkiye’nin en temiz köyü seçilmiştir. Bu köyde yapılan bütün etkinlikler hiç fire vermeden bütün köy halkıyla birlikte yapılıyor. Buraya geldiğinizde Türkiye’nin ilk çocuk oyuncakları müzesine uğramayı unutmamanızı tavsiye ederim.

Özbek Köyü

Özbek köyü İzmir’in Urla ilçesine bağlı bir sahil köyüdür. Evet yanlış duymadınız bu köy diğerlerinin aksine etrafında tepelerin, dağların bulunduğu bir yer değil, sahil kenarına kurulmuş bir yer. Özbek köyü adından da anlaşılacağı üzere Özbekler tarafından kurulmuştur. Buraya eğer haftasonu geldiyseniz Akkum Limanı’nda yapılan açık arttırma ile balık satışına katılmanızı yada açık arttırmayı izlemenizi tavsiye ederim çünkü oldukça hararetli bir o kadar da keyifli oluyor. Özbek Köyü’ne gelip de buraya özgü olan Özbek Katmeri’nin tadına bakmadan gitmek olmaz. Bu lezzeti tatmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Ildır Köyü

Ildır köyü İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir televizyon köyü. Burayı televizyon köyü olarak adlandırmamın sebebini bir çoğumuz biliyoruz diye düşünüyorum. Eskiden çok da tanınmayan Ildır televizyon dizileriyle ünlenmiş ve turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Ayrıca midye severlere bir müjdem var: Yüksek bir ihtimalle ilk kez tadacağınız enginarlı midye dolmasını burada bulacaksınız. Bir balıkçı köyü olan Ildır da eşsiz lezzetler tadacaksınız.

Lübbey Köyü

Lübbey Köyü İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı bir köyüdür. Yerleşik insan sayısının bir elin parmağını geçmediği bu köyün nüfusunun bu kadar az olmasının sebebi köyün çok fazla göç vemesidir. Şimdi siz bana biz burayı neden ziyaret edelim diyecesiniz. Hemen cevabını vereyim Lübbey’in dağın başında olması burada eşşiz fotoğraflar çekinmenize olanak sağlıyor. Zaten şimdilerde fotoğraf meraklıları sürekli burada eğer siz de hiç güzel fotoğrafım yok diyorsanız buyrun Lübbey’e.

izmir köyleri

Birgi Köyü

Birgi Köyü İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı baş tacı köylerinden biridir. Bu güzelliği sadece İzmir’le sınırlamak yeterli değil belki de Türkiye’nin en güzel köylerinden birisi Birgi. Bozdağ’ın eteklerinden kurulu olan bu köyün geleneksel mimari yapıları koruma altında. Birgi’ye geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz bir çok mimari ile karşılaşacaksınız. Bu kadar yapı gezildikten sonra acıkmamak elde değil. İşte tam bu anda o enfes lezzeti tadabilirsiniz. Bu lezzet ne mi: Töngül. İsmini daha önce duymuş yada tadına başka bir yerde bakmış olabilirsiniz ama İzmir’de Töngül nerede yenir sorusunun cevabı kesinlikle Birgi.

İzmir Hakkında Benzer yazılar

Kaynak : https://blog.biletbayi.com/izmir-gezilecek-yerler.html/

Bu yazı 1467 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA