Mardinde nerede yenir

mardin kaburga dolması
Paylaş
 

Mardin’de nerede yenir, Eski Mardin ve Yeni Mardin’de nerelerde yemek yenilebilir ?

Mardin’e gittiğimiz zaman belki de en fazla bu soruyu sormuşuzdur. Ne de olsa bir günlüğüne gelmiştik ve ağzımızın tadını bozmadan yeni deneyimler yaşayarak ayrılmak istiyorduk.

Yeni Mardin’de bu konuda bize tavsiye edilen yer Şahmeran Lokantası oldu. Maalesef burayı test etme imkanı bulamadık. Ama tavsiye edilen bir mekan olduğunu söyleyebilirim.

Eski Mardin’de ise Kebapçı Rido’yu çok kişi tavsiye etti ve biz de öğle yemeğinde orayı tercih ettik. Mekana girdiğimiz zaman beklenildiği gibi afili bir yer olmadığını, sade ama temiz bir yer olduğunu gördük.

Mardin Şahmerdan

Şahmeran lokantası

Meşhur bir yer veya çok bahsedilen bir yer çok allı pullu olur ya, işte Kebapçı Rido öyle bir yer değil. Mütevazı bir yer ve yemekleri lezzetli. Mardin’de meşhur şeylerden birisi Mardin kebabıymış, biz de 1,5 porsiyon ondan söyledik.

Ustalar malzemeyi gözümüzün önünde şişe dizip pişiriyorlar. Ne yediğinizi biliyorsunuz. Mardin kebabı, Urfa kebabıyla neredeyse aynı şey. Sadece biraz baharat farkı var. Lezzeti güzel. Ayranı açık ve tasta getiriyorlar. Kaşıkla içiyorsunuz. Adanada’ki kadar olmasa da burada da zengin bir meze ve salata topluluğu geliyor.

Mardin Kebapçı Rido

Kebapçı Rido

Akşam olunca kaburga dolması yemeye niyetlendik ve Sultan Sofrası diye bir yere girdik. Burası da hoş bir yer. İşletmecisi namazında niyazında, işini doğru yapmaya çalışan birisi.

Kebapçı Rido ve Sultan Sofrası Eski Mardin’de hemen cadde üzerinde bulunuyorlar. İyi birşeyler yemek için merkezden fazla uzaklaşmanıza gerek yok.

Bu yazı 1915 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA