Mardin tarihi yerler
15 Mart 2017
ibrahim YALAVAC

Mardin tarihi yerler

Mardin, Asur, Arap, Selçuklu Hanedanı, Pers, Moğol ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış ve tarihi yerler açısından zengin bir yerdir. Bugün, labirente...

Mardin, Asur, Arap, Selçuklu Hanedanı, Pers, Moğol ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış ve tarihi yerler açısından zengin bir yerdir.

Bugün, labirente benzer ara sokaklarda bir uçurumun sırtında uçurum sırtının altına yayılmış olan bu eski taş evler, bol miktarda gezi fırsatı ve eski dünya atmosferini koklamayı sağlar. Tarihi yapıların zenginliği – bazıları şimdi butik otellere dönüştürülmüş – Mardin’in zamandan bağımsız cazibesi, buraya ciddi bir ziyaretçi yığını çekiyor.

Zinciriye Medresesi

zinciriye-medresesi

Bu eski medrese (eskinin teolojik koleji) 1385 yılında İsa Bey tarafından kurulmuştur. Mardin’de en iyi korunmuş binalardan biri olarak, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Kompleks, kubbeli bir cami, bir türbe ve iki adet sakin iç avludan oluşmaktadır. Binanın mimari önemi, İslam sanatının güzel bir örneği olan karmaşık biçimde dekore edilmiş ve heybetli bir kapısıdır.

Taş işçiliği ile o kadar ilgilenmiyorsanız, çatı katındaki merdivenleri tırmanıp kasaba manzarasını seyredebilir, panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz.

YERİ:Cumhuriyet Caddesinde bulunmaktadır.

Kasımiye Medresesi

kasimiye-medresesi
Bu 15. yüzyıl medrese kompleksi bir teolojik kolej ve kubbeli camiden oluşur. Binanın zarif avluları çevresinde yer aldığı kompleksin tamamı huzur dolu bir atmosfere sahiptir. Üst katta, öğrencilerin Kuran’ı öğrenirken okuduğu ve yaşadığı odaları keşfedebilirsiniz.
Tarihi kültüre meraklı olan turistlerin, burasını ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Zinciriye Medresesi’nde olduğu gibi, kapı üzerinde şaşırtıcı derecede detaylandırılmış taş oymacılığı ve çatıdan hayranlık duyacak muhteşem bir manzara var.
YERİ:Cumhuriyet Caddesinin biraz dışında bulunmaktadır.

Kırk Şehitler Kilisesi

kırk-sehitler-kilisesi

Bu 4. yüzyıl kilisesi, turistlerin katılabileceği her pazar günü hâlâ hizmet sunmaktadır. Haftasonu için burada değilseniz, kilisenin iç katibi, (ki genellikle yakınlarda kolayca bulunabilen ve anahtarı olan) vaaz verecek olursa, haftanın geri kalanında hâlâ ziyaret edilebilir.
İç dekorasyonu kesinlikle görülmeye değer. Giriş kapısının üzerinde Hıristiyan şehitleri anısına bazı karmaşık oymalar bulunmaktadır. Bu oymalar 15. yüzyılda Kapadokya kilisesinin şehit olan Hristiyanlarını onore etmek için yapılmıştır.
YERİ:Sağlık Sokakta bulunmaktadır.

Mardin Müzesi

mardin-müzesi
Buradaki koleksiyon küçük ama Mardin çevresindeki kırsal alana dağılmış arkeolojik alanlardan bazı ilginç eserler içeriyor. Özellikle Süryani ve Bronz Çağı seramik görüntüleri mükemmel.

YERİ:Cumhuriyet Caddesinde bulunmaktadır.

Sakıp Sabancı Şehir Müzesi

Mardin’ın eski ordu barakaları, kentin şaşırtıcı ve kıvrımlı geçmişi olan bu son derece ilginç müzenin ev sahipliğini yapıyor. Tüm sergiler bilgilendirici açıklama panellerine sahiptir ve birçokları tarihi canlı tutmak için çoklu ortam görüntüleri kullanır. Bu, Mardin’in yüzyıllar boyu oynadığı rolü ve kentin Müslüman, Asur Hristiyanları ve diğer halkların kültürel ve dini karışımı hakkında derinlemesine bir kavrayış sağlamak için kasabadaki en iyi yerdir.

Yeri: Eski Hükümet Caddesi

 Ulu Cami

ulu-cami
Çarşı mahallesinin doğu kenarına sıkışan Ulu Camii, 11. yüzyılda Artuklu Hanedanları tarafından inşa edilmiştir. Bina, 1832’de bir Kürt ayaklanması sırasında kötü bir şekilde hasara uğradı ve kısmen restore edildi. Direklerle desteklenen prizmatik bir kubbe altında üç bölümden oluşan bir namaz odası bulunmaktadır.

Minaredeki , eşsiz taş oymalar, çok güzeldir. Camiyi ziyaret etmeden önce veya sonra dar geçitlerin arasından dolaşmak harikadır.

Yeri: Çarşı Bölgesi

Şehidiye Camisi

sehidiye-cami
Bu 14. yüzyıl camisinde, ince oymalar sunan iğne benzeri bir minaresi vardır. Cami mimarisi ile ilgileniyorsanız, keşfedilecek çok sayıda cami bulunur ve çoğu Cumhuriyet Caddesi boyunca uzanır.

Şehidiye Camii’nden doğuya doğru yaklaşık 200 metre yol boyunca ilerleyin ve 14. yüzyıldan kalma büyük taşlarla altın taşlardan yapılmış olan Melik Mahmut Camii’ne varacaksınız . Ya da batıya yaklaşık 400 metre giderseniz Ulu Camii’ne varırsınız.

Yeri: Cumhuriyet Caddesi

Mardin Kalesi

mardin-kalesi
Mardin Kalesine gitmek için Zinciriye Medresesi’nden başlayıp kaleye giden dik yola çıkın .  Roma çağından kalma kale, 15. yüzyılda genişletildi, böylece Mardin’ın tüm sakinleri yaklaşmakta olan bir saldırıda içeride sığınabilirlerdi. Geçit üzerinde iki muhteşem aslanın bir kabartma oyması görülebilir.
Hasankeyf
Hasankeyf’in büyüleyici köyü Dicle Nehri tarafından iki kat kesiliyor. Kasaba Romalılar tarafından Perslerle sınırda görevlendirilmiş ve cephe olarak kurulmuştur. Bizans egemenliği altındaki kasaba zenginleşti, ancak çağlar boyu Artuklu, Eyyubi ve daha sonra Moğol istilaları ile parlak devri sona erdi.

 Yukarıdaki uçurum sırtı üzerinde (burada nehrin harika fotoğraflarını alabileceğiniz yer) mağara evleriyle çevrili kale var.

Baraj projesi, Hasankeyf’in geleceğini 1990’lardan beri tehdit altına sokuyor ve barajın açılması yakın gelecekte bir aşamalı olarak planlanıyor. Bu olduğunda, eski Hasankeyf baraj suyunun altında kaybolacak. Buradaki mimari kalıntıların en önemlileri kaydedilecek ve daha yüksek bir yere taşınacaktır. Bu nedenle  Hasankeyf’in atmosferini yaşamanız için sadece birkaç yılınız var.

Yeri: Mardın’ın 110 kilometre kuzeydoğusunda

Deyrulzafaran

deyrul-zafaran
Burası Suriye-Ortodoks Hıristiyan manastırıdır ve görmek için kasaba dışına çıkmaya değen bir yerdir.  Süryani Ortodoks Kilisesi Patriği, burada kendisinin ve takipçilerinin Antakya’dan sürülmesi (modern Antakya) sırasında yerleşimini 1160’da değiştirdi.

Ananias’a ithaf edilen manastır kompleksi, çarşı avlusunun arka cephesine bitişik üç kilise içermektedir. Bunların hepsi yüksek kale benzeri duvarlarla çevrilidir. Başlangıçta 5. yüzyıldan kalma yapı iki kez tahrip olmuştur; Önce Persler, daha sonra Tamerlane tarafından. 300 yıllık tahta taht ve taban mozaikleri ile yeraltı Sanctuary haznesini ve şapel yan odası görülmeye değer.

Yeri: Mardın’ın 7 kilometre doğusunda

 Midyat

midyat
Midyat’ın keşfetmek için Eski Şehir bölgesine gitmek gerekir. Burası  eski güzel taş evlerle, çoğu da özenle oyulmuş cephe detayları ile ağzına kadar doludur.

Kasabada, Mar Aznoyo ve Mar Barsaume de dahil olmak üzere dokuz Suriye Ortodoks kilisesi var , ancak bir zamanlar burada yaşayan Hıristiyan nüfusun çoğunluğu şimdilerde yok.

Midyat aynı zamanda gümüş işçiliği ile meşhur bir yerdir ve şehirde küçük aile tarafından işletilen mücevher atölyeleri bulunmaktadır.

Şehrin hemen dışında (güney 16 kilometre) Mor Gabriel Manastırı , birkaç kilise ve anıt odasından oluşan 5. yüzyıldan kalma bir manastır kompleksidir. Theodora İmparatoriçesinin manastıra dikdörtgen kubuğuyla sahip olduğu düşünülmektedir.

Yeri: Mardın’ın 60 kilometre doğusunda

Dara

mardin-dara
Antik Roma kenti Dara, güneydoğu Türkiye’nin gizli cazibe merkezlerinden biridir. Turistler, Türkiye’nin ünlü Efes ve Bergama arkeolojik alanlarına akın ederken , Dara, yalnızca bir avuç ziyaretçiyi çeker; bu da kendi gizli kalıntılarınıza tırmanmış hissini verir.

Burada arkeolojik çalışmalar devam ediyor. Şimdiye kadar yapılan ziyaretin en önemli noktası, suyun depolandığı devasa kulelerle birlikte kapsamlı sulama ve su kemeri sistemi. Kulelere inme izniniz var.

Yeri: Mardın’ın 40 kilometre güneydoğusunda.

Tür Abdin Manastırı

mardin-tur-abdin
Tür Abdin (Allah’ın Kulları Dağı) de birçok Süryani kilisesi vardır. Bizans döneminde sayısız manastır kuruldu ve ortaçağ dönemine göre bölge, 80 manastardan oluşan dört piskoposluk alanına bölündü.

Tür Abdin’in dini cemaatlerinin gerilemesi Haçlı Seferleri’nin baskınlarıyla başladı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, burada yaşayan Hıristiyan azınlıkların çoğu, koruyucuları olarak kendilerini kurtarmaya çalışan Fransızlarla işbirliği yaptıkları gerekçesiyle, Türkiye’den sürüldüler. Kalanlarının bir çoğu da 1970’lerde başka memleketlere göç etti. Bugün bölge, halen Suriye-Ortodoks Hıristiyanlar (Süryani) için anavatan konumundadır ve gezilebilecek birkaç kilise ve manastır vardır.

Yer: Midyat’ın yaklaşık 10 kilometre doğusunda

Savur

Savur’un taş evlerini turistler hayranlıkla seyreder. Kasaba, küçük bir kale etrafında dökülen evleri ve her fırsatta ilginç cephelerle Mardin’in daha küçük bir versiyonudur.

Zaman burada sanki durmuş gibidir ve neredeyse ziyaret eden herkesi verdiği huzurla cezbeder. Aslında Savur’da yapılacak pek çok şey yoktur. Bunun yerine, Savur atmosferi uyandırmak ve sarsmakta olan ara yolları keşfetmek yeterli olur. Dara arkeolojik alanı ile birleştirilirse Mardin’den harika bir günlük gezi turu yapılabilir.

Yeri: Mardin’in 45 kilometre güneydoğusunda

Kaynak:http://www.planetware.com/tourist-attractions-/mardin-tr-ma-ma.htm

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019