Mardinde ne yenir

Paylaş
 

Bu yazımda Mardinde ne yenir, mardinde kahvaltı nerede yapılır gibi konulara değineceğim.

Lafı hiç de uzatmadan konuya direk geliyorum. Eğer Mardin’e giderseniz et ürünlerinin tadına bakmadan geri dönmeyin. Çünkü etin her türlüsünü burada güzel yapıyorlar.

İki yemek çok güzel ve çok meşhur. Birincisi Mardin kebabı, diğeri ise kaburga dolması.

Mardin kebabı Urfa kebabı ile Adana kebabına benzeyen ve genel olarak kıymalı karışımın kalın şişe geçirilip kömür ateşinde pişirilmesi ile elde ediliyor. Şekil itibariyle klasik Adana kebabından pek bir farkı yok. Farkı etin lezzetinde baharat çeşitliliğinde.

Biz Anadolu’nun diğer şehirlerinde Adana kebabı siparişi verirken gerçek Adana kebabı yiyeceğimizi zannediyoruz. İşin gerçeği Mardin’deki Mardin kebabının, Adana’daki Adana kebabının yerini İstanbul veya Ankara gibi şehirlerde yapılan çakmaları tutmuyor. Bu nedenle Mardin’e giderseniz buraya özgü kebabı yemenizi tavsiye ederim.

Diğer bir et yemeği ise kaburga dolması. Sipariş ederken önümüze kaburga kemikleri ile birlikte gelecek zannetmiştim ama öyle değil. Kaburga etleri kemiklerinden sıyrılmış şekilde ve pilavın üzerinde geliyor. Yanında mezelerle birlikte elbette. Şahsen kaburga etinin lezzetli olduğunu düşünürüm. Lokantada yediğimiz kaburga dolması da lezzetliydi ama acaba orijinal kaburga dolması mıydı, biraz şüphem var. Bu nedenle gerçek Mardin yemeklerini lokantalar yerine, oranın yerli halkının mutfaklarında aramak lazım.

Mardinde kahvaltı nerede yapılır

Bu soruyu birkaç yerde sorduk. Şahmerdanda yöresel yemekler yiyebilirsiniz veya bir pastanede klasik kahvaltı yapabilirsiniz dediler. Valiliğin karşısında bir yerde kahvaltı yaptık. Tavsiye ederim ama adı neydi unuttum.

Genel itibariyle Mardin yemek açısından lezzetli ve ucuz geldi. Özellikle de et yemekleri. Sakatat içerenler de denenebilir. Bununla birlikte Eski Mardin merkezindeki caddesinde satılan leblebiydi, çörekti, badem şekeriydi, falandı, filandı gibi şeyleri pek beğenmedim. Ama halka tatlısı güzeldi.

Diğer yazım; Mardin’de nerede yenir.

Bu yazı 2530 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA