Harran evleri nerede bulunur

Paylaş
 

Harran evleri nerede bulunur biliyor musunuz ? Harran deyince Kibar Feyzo’nun “Sen sendikalıysan ben de Harranlıyam” repliğini hatırlar çoğumuz.

Harran evleri Şanlıurfanın 50 kilometre kadar güneyinde bulunuyor. Dev yabani arı kovanlarını andıran bu evleri görmeye yurt dışından binlerce turist geliyor.

Hz. İbrahim’in (as) de bir süre konakladığı Harran “bereketli hilal” denilen insanoğlunun eski zamanlarda en çok yerleştikleri bölgenin ortalarında bulunuyor.

Harran Ovasına M.Ö 2000 veya daha öncesinde insanlar yerleşmişlerdi. Hz. İbrahim’in (as)de o zamanlarda Harran’da bulunuyor ve insanların gök cisimlerine değil tek olan Allah’a tapmaları gerektiğini söylüyordu.

harabe

O zamanın insanları güneş, ay ve çeşitli yıldızlara tapmışlardır. Hz. İbrahim’in (as) “La uhibbul afilin (Enam /76)” diyerek (manası, ben batanları sevmem) tanrı diye taptıkları gök cisimlerinin zafiyetine dikkat çekmiştir.

Amma ve lakin Hz. İbrahim (as) sonrasında da insanlar aya ve güneşe tapmaya devam etmişlerdir. Harran’da  MÖ 1500 lü yıllardan kalma Sin (ay) ve Shamash’a (güneş) ait bir çift tapınağın kalıntıları bulunmaktadır.

M.Ö. 13. yüzyıl civarında buralara hakim olan günümüz Suriye’sinin isim babası olan Asur İmparatorluğu da halkın gökyüzündeki cisimlere ibadet etmesine karışmamıştır.

Asurlulardan sonra (M.Ö. 556-539) civarında buraları ele geçiren Babilliler de Sin kültünü (Aya tapma inancı) teşvik ettiler. Daha da ilginci Büyük İskender’in ve Romalıların ardılları bile ay tanrısına saygı ile yaklaşmıştır.

harran

Biraz da tarihinden bahsedeyim…

Harran eski zamanlarda Karrai ve daha sonra Carrhae isimleri ile biliniyordu. Bazı dil bilimcilere göre kavşak noktası demektir. Hakikaten kavşak noktası olduğu için eski imparatorluklar bu ova için ciddi savaşlar vermişlerdir.

Eski zaman tapınaklarının yok edilmesi ise MS 382 tarihine rastlar. O tarihte iktidarda olan , Büyük Bizans İmparatoru Theodosius Hristiyanlığı benimseyen ve sadece pagan inançlarını değil, kafasına yatmayan Hristiyan mezheplerini de yasaklayan biriydi. (O devirlerde deftere iki satır latince yazı yazan, “bu incildir” diyor, ortalık incil kaynıyordu)

harran evleri

Meşhur Harran Evleri

Kanaatimce Theodosius 7 uyurlar uyandıktan sonraki hükümdar olabilir. İcraat olarak Anadolu’da ne kadar saçma sapan tapınak varsa yıktırmış, mermerleriyle kilise, manastır vs. yaptırmıştır.

İslam’ın bu topraklara yerleşmesi Emevi halifesi 2. Mervan zamanında olmuştur. Bu şahıs buraya en eski İslam medresesini kurdurtmuş bir de Ulu Cami yaptırtmıştır. (MS 750 civarı)

Moğol istilası burayı da etkilemiş 1260 yılında Harran tuzla buz olmuş ve Osmanlılar yönetimi ele geçirene dek iflah olmamıştır. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim burayı Mülke dahil ederek istikrar sağlamıştır.

Bu yazı 3948 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA