Antalya’da Gezilecek Yerler ve Ulaşım

Paylaş
 

Ülkemizin tatil beldeleri dendiğinde akla ilk gelen ve Akdeniz’de mavinin bin bir tonunu sizlere buluşturan Antalya, eşsiz manzaralarıyla birçok turisti de kendine hayran bırakmaktadır. Türkiye’nin en kalabalık 5. ili olan Antalya’nın yaklaşık olarak nüfusu 2.8 milyon civarıdır.Şehirde ekonomik hayat genellikle turizm ve ticarete dayalıdır.Ayrıca Antalya 2015 yılı G-20 Zirvesi’nin ve Expo 2016’nın ev sahipliğini yapmıştır.Antik kent, tarihi yapı, tarihi cami ve kiliseleri ile turizme olan katkısı dışında tarihe de önemli ölçüde ışık tutmaktadır.

Antalya gezilecek yerler denilince her ne kadar akla ilk olarak deniz, kum, güneş gelse de doğal güzelliklerine de ayrı bir parantez açmak gerektiğini düşünüyoruz.Antalya’ya gitmeyi düşünürseniz aşağıda bahsettiğimiz yerleri görmeden tatilinizi sonlandırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Antalya Hayvanat Bahçesi

 1989 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan Antalya Hayvanat Bahçesi, yerleşke olarak en büyük hayvanat bahçesi olmasa da, hayvanlar için sağlanan şartlar göz önüne alındığında listenin başlarında olacaktır.

 antalya-hayvanat-bahcesi

Noel Baba Müzesi

 Demre bölgesinde bulunan Noel Baba Müzesi yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.3.yüzyılın ikinci yarısında Patara’da doğup Myra’da piskoposluk yapmış olan Aziz Nikolaos anısına yaptırılan kilise daha sonra müzeye çevrilmiştir.

antalya-noel-baba-muzesi

Aspendos

 Amfi tiyatrosuyla dünyada hemen hemen herkes tarafından bilinen Aspendos Antalya’nın Serik ilçesinde bulunmaktadır.Milattan Önce 10.Yüzyılda Akalar tarafından kurulan Aspendos döneminin en zengin ve ünlü şehirlerindendir.Amfi tiyatrosu haricinde su kemerleri, antik çeşmesiyle de tarihin izlerini üzerinde taşımaktadır.

antalya-aspendos

Kurşunlu Şelalesi

 Doğal güzelliğiyle ilgi odaklarından birisi olan Kurşunlu Şelalesi Antalya merkezde bulunmaktadır.1986 yılından sonra turizme kazandırılan bu bölgede ayrıca dinlenme alanları, piknik yerleri, yürüyüş yolları bulunmaktadır.

antalya-kursunlu-selalesi

Görmeniz gereken diğer tarihi ve turistik yerler ise; Hıdırlık Kulesi, Karaalioğlu Parkı, Olympos Teleferik, Köprülü Kanyon, Karain Mağarası, Sarısu Kadınlar Plajı, Alanya Kalesi, Olimpos, Antalya Aquarium, Düden Şelalesi, Saklıkent Kayak Merkezi olarka sıralayabiliriz.

Antalya’ya ulaşım konusunda sizlere bir kaç tavsiyede bulunacağız.

Antalya Uçak Bileti

 Eğer Antalya’ya gitmeye karar verdiyseniz ve uçak biletinizi en uygun fiyattan almak istiyorsanız sizlere bir önerimiz var.Bilet.com üzerinden Antalya Uçak Bileti sayfasında sorgulama yaparak en uygun bilet fiyatlarını öğrenebilir ve satın alabilirsiniz.

Antalya Otobüs Bileti

 Yolculuğunuzu biraz daha uzun sürecek olsada keyfini çıkartarak yapmak istiyorsanız sizlere uygun otobüs biletlerini tek tıkla karşınıza getiren bilet.com’un Antalya Otobüs Bileti sayfasını tavsiye ediyoruz.

Bu yazı 1376 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA