Eskişehirde gezilecek ve görülecek yerler

eskişehir gezi
Paylaş
 

Eskişehir’in Tarihi

Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasının yanında Eskişehir, ova özelliği ve yerleşim şekli itibariyle birçok savaş dönemini de geçirmiştir. Şehrin milattan önceki yıllarda Frigyalılar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Türklerin Anadolu’ya gelişleri itibariyle yerleştikleri ilk şehirlerden biridir. Eskişehir ayrıca Osmanlı ve Selçuklu dönemleri boyunca da bu devletler için önemli merkezlerden biri olmuştur. Şehir, milli mücadele yıllarında da çok önemli rol oynamıştır.

eskişehir

Eskişehir Atatürk Lisesi

Eskişehir’de Hava Nasıl?

Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer aldığından karasal bir iklime sahiptir. Sıcak ve kurak gezen yaz aylarını soğuk ve yağışlı olarak süren kış ayları takip eder. Kışları oldukça soğuk geçen aylara bakıldığında şehre seyahat etmek için en uygun zaman aralığı olarak ilkbahar ve yaz dönemi önerilmektedir. Eskişehir’deki yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık 10 derece civarındadır. En sıcak günlerde şehirdeki sıcaklık 30 ila 40 derece aralığına yükselmektedir.

Eskişehir’de Nereleri Gezmeli?

Eskişehir, içerisinde birçok zengin tarihi ve kültürel içeriği barındıran bir şehirdir. Odunpazarı Bölgesi şehrin en eski yerleşim yeri olup, Tarihi Odunpazarı Evleri başta olmak üzere birçok tarihi eser de buralarda yer almaktadır. Porsuk Çayı üzerinde bulunan gondollar ile şehir yabancı turistler tarafından İtalya’nın Venedik şehrine benzetilmektedir. Porsuk Çayı boyunca uzanan Kent Park, her yaştan insanlar için restorant, kafe ve park gibi tesisleri barındıran oldukça uzun bir parktır. Park içerisinde ayrıca plaj ve yüzme havuzu da bulunmaktadır.

eskişehir

Odunpazarı evleri

Bunun yanında Şelale Park da içerdiği Eskişehir manzarası ile beraber gerek yabancı gerek ise yerli turistlerin ilgisini en yoğun şekilde çeken merkezlerden bir tanesidir.

Eskişehir’in en ünlü caddesi olan ve tamamen trafiğe kapatılmış Doktorlar Caddesi, Porsuk Çayı’nın yakınlarında yer almaktadır. Caddede eskiden beri birçok doktor muayenehanesinin yer alması sebebiyle Doktorlar Caddesi ismi verilmiştir.

Eskişehir halkının alışveriş amacıyla tercih ettiği yerlerden en önemlisi de Taşbaşı Çarşısı’dır. Kuyumcular, aktarlar ve kumaşçılar gibi birçok farklı işçiliğin olduğu çarşı, hem yerel halk hem de turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Şehirde aynı zamanda birçok dört ve beş yıldızlı otel bulunmaktadır.

Eskişehir

Eskişehir’de Ne Yemeli?

Eskişehir denince akla gelen ilk yiyecek çiğ börektir. Şehrin her bölgesinde bu tadı deneyebileceğiniz börekçiler bulunmaktadır.  Haşhaşlı ekmek, met helvası, haşhaşlı dolma ve sütlü ovmaç gibi lezzetler de ayrıca denenmelidir.

Eskişehir’den Ne Almalı?

Lületaşı ile meşhur olan Eskişehir’de Lületaşı ile yapılan birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Şehre gelenlerin çoğu cam süs eşyalarını da tercih etmektedirler. Aynı zamanda şehrin yöresel lezzetlerinden olan met helvası da alabilirsiniz. Eskişehir, genç nüfusu da içerisinde barındırması sebebiyle birçok büyük ve çeşitli alışveriş merkezlerinin yanında çarşılara da sahiptir.

Bu yazı 980 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA