Eskişehir yunus emre köyüne nasıl gidilir

Paylaş
 

NASIL GİDİLİR: Herkesin tanıdığı tasavvuf şairi, derviş Yunus Emre’nin yaşamış olduğu ve türbesinin bulunduğu bugünkü adıyla Yunus Emre köyü Eskişehir’in Mihalıcçık İlçesine bağlıdır. Ankara Eskişehir yolundan 125. Kilometresinde Sivrihisar’a varmadan Babadat Köyündeki kavşaktan sağa girilerek 28 km. sonra ulaşılabilir. Tabelalar sizi yönlendirecektir. Ancak 28 km. olduğuna bakmayın ilk giderken yol dağlık tepelik ve biraz inişli çıkışlı olduğundan daha uzun gelmektedir.

Yunus Emre Türbesi

YUNUS EMRE TÜRBESİ: Köye girdikten sonra düz devam ettiğinizde sağda Yunus Emre Camiinin minaresini görürsünüz. Yunus Emre o zamanki adıyla Sarıköyde doğmuş ve yaşamıştır.

Hicri 638 miladi 1240-1241 yıllarında doğduğu ve hicri 720 miladi 1320-1321 yıllarında Hakk’a yürüdüğü tahmin edilmektedir.

1949 yılında taşındığı mezar

Sarıköydeki kıtlık sebebiyle buradan yola çıkmış ve Hacı Bektaş-ı Veli den buğday almaya gitmiştir. Buğdaymı istersin nefesmi sorusuna önce buğday demiştir ama sonra tekrar dönerek nefes istemiştir. Hacı Bektaş-ı Veli onu Taptuk Emreye göndermiştir. Yunus Emre’nin şeyhi Tapduk Emre de daha kuzeyde Nallıhan tarafında bugünkü adıyla Emremsultan köyünde yaşamıştır.

1970 yılındaki ikinci mezar

Taptuk Emre dergahında yıllarca odun taşımış ve bu dergaha bir kere dahi eğri odun girmemiştir. Demiryolu hattının ilk mezarının  çok yakınından geçmesi nedeniyle 1946 yılında yeni bir mezar ve anıt çeşme yapılmaya başlanmış, 1949 yılında buraya taşınmıştır. 1970 yılında ise külliye ile birlikte yapılan türbesine taşınmıştır.

Yunus Emre’nin bir şiiri

Yunus Emre köyünde her yıl 6-10 mayıs tarihlerinde Yunus Emre haftası etkinlikleri düzenlenmektedir. Kültür evinde Yunus Emre’yi tanıtan kitaplar ve şiirlerinden levhalar bulunmaktadır.

Kültür evi ve müzesi

Her gün 9-17 saatleri arasında ziyaret edilebilen müze ücretsizdir. Yunus Emre’nin heykeli de bulunan bu alanda bir de yeme içme hizmeti verilen çadır kafe bulunmaktadır. Anadolu’da pek çok şehrimizde Yunus Emre Türbeleri bulunmaktadır.

Müzeden bir köşe

Ancak hangisinin gerçek olduğu tartışma konusudur. Yunus Emre halkımız tarafından çok sevildiğinden her yörede sahip çıkılmıştır. Azerbaycan’da dahi bir makamı mevcuttur. Eskişehir’de bulunan türbe en azından yaşadığı yöre olduğundan önem arz etmektedir. Mevcut belgeler ve kaynaklar burada olduğunu desteklemektedir.

Bu yazı 571 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.