Gaziantep’in en iyi baklavacıları hangileri

Paylaş
 

Türkiye’nin Antep fıstığı deposu olan Gaziantep’e kadar gidip yöresel fıstıklı baklava yemeden olur mu? Tabi ki olmadı.

Kentin en işlek caddeleri üzerindeki en iyi Antep baklavacısını bulma serüvenimiz oldukça lezzetli ve keyifliydi diyebilirim. Bu keşfin en güzel yanı ise memleketimize döndüğümüzde de aynı geleneksel baklavalara ulaşabilecek olabileceğimizi öğrenmek oldu. “Eee nasıl olacak peki?” dediğinizi duyar gibi oldum. Şöyle ki Gaziantep’in en iyi baklavacılarının aynı baklava çeşitlerini aynı kalite ve lezzetle internet sitelerinden sattığını öğrendik. Sizlerde size vereceğimiz en iyi baklavacı tavsiyelerine kulak verirseniz, Gaziantep’e gitmeden Antep baklavasının tadını çıkarabilirsiniz. Sözü çok uzatmadan hemen deneyimlerimize ve bize göre Antep’in en iyi beş baklavacısına geçelim. İşte damaklarımıza yer eden firmalar ve firmalar hakkında kısa bilgiler…

1 – Hamido Baklava & Fıstık

Hamido Baklava & Fıstık Antep’in köklü baklavacıları arasında gözümüze, damağımıza ve midemize en çok hitap eden markalardan oldu. Marka diyoruz çünkü Hamido Baklava & Fıstık kentin en işlek mekanlarından biri! Öte yandansa yurt içine ve yurt dışına açılmış bir işletme. Baklavalarının ve çeşitlerinin kalitesi tartışılmaz derecede yüksek. İşletmenin işletmecilik anlayışı ve vizyonu tamamen müşteri odaklı. Sonuçsa muhteşem yöresel lezzetler…

Hamido Baklava & Fıstık tecrübeli baklava ustalarının maharetli ellerinden çıkan baklava çeşitleriyle kendini bizlere kanıtladı. Yöresel tadı devam ettirme çabasında olan, kaliteden ödün vermeyen, güler yüzlü ve nezih satış noktasıyla işletme bizlerden tam not aldı. Taş fırın kültürünü devam ettiren markanın tüm çalışanları ise Hamido yeminli.

Hamido Yemini

Üretip sattığım her malın arkasında duracağıma,

Vicdanımla baş başa imalat yaparken,

Vebal, sorumluluk, kul hakkı gözetmeye,

Sevdiklerime ve evlatlarıma yediremeyeceğim hiçbir ürünü,

Müşterilerime satmayacağıma… Hammaddenin özünü bozacak;

Hile Tahriş, Kanserojen koruyucu gibi,

Sağlığa aykırı hiçbir katkı maddesi kullanmayacağıma,

Namusum, Şerefim ve bütün mukaddesatım üzerine YEMİN EDERİM…

İşte bu yeminle iş başına geçen Hamido Baklava & Fıstık ustaları maharetli elleriyle, birinci kalite malzemelerle muhteşem ötesi lezzetlere imza atıyor. Görüntüsüyle insanı cezbeden baklavalar yok satıyor. Tadı ise bizim yediklerimizden gerçekten çok farklı. Mis gibi tereyağı kokusunu alacağınız Hamido baklavalarında Antep fıstığının en kalitelisi kullanılıyor. Tüm bunları nereden biliyoruz?

Hemen anlatayım. Firmanın yetkilisine şehir dışından geldiğimizi, baklava çeşitlerinin tadına bayıldığımızı ifade ettik. Kendisine imalathaneyi de görmek istediğimizi söyledik. İşletmenin ortaklarından olan Hamit Yıldız bizi kırmadı. Fakat üretim yerine girmenin belli kuralları olduğunu aktardı. Bizlerde gerekli kıyafetleri giydikten sonra imalathaneye girme şansı yakaladık.

Şunu söyleyebilirim ki Hamido Baklava & Fıstık satış tezgahlarında gördüğümüz tüm baklavalar ve tatlılar inanılmaz temiz bir ortamda üretiliyor. Kendi evimizdeki hijyenin aynısı hatta daha fazlası mevcut. Bir tarafta incecik hamurlar açılıyor diğer tarafta şerbet kaynıyor. Açılan hamurlar aşkla baklavaya dönüşüyor, kızartılıyor ve şerbetle dans ederek buluşuyor. Sonuçsa mükemmel ötesi baklavalar oluyor. Bu kadar anlattık sizlere Hamido Baklava & Fıstık’ın adresini, iletişim bilgilerini ve online sipariş bilgilerini de verelim istiyorum.

Adres: Fatih Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Bulvarı Kurtuluş Apt. Altı 153/A Şehitkamil-GAZİANTEP

Telefon: 0342 322 90 84 – 444 90 84 – 0505 706 47 25

İnternet: www.hamido.com.tr

İnstagram: @hamidoyoresel

2 – Koçak Baklava

Anteplilerin ve kente gelenlerin en çok baklava alışverişi yaptığı mekanlardan biri olan Koçak Baklava listemize ikinci sıradan girdi. Öncelikle firma adını kentin dışına taşımasıyla biliniyor. Mesela bizler Koçak Baklavanın adını Gaziantep’e gelmeden o kadar çok duyduk ki, serüvenimizin başında bu isim ilk sıranın sahibi olur demiştik. Firma bize göre ilk sırayı alamasa da ikinciliği hakkıyla aldı. Burada ne yiyebilirim diyorsanız, paranıza kıyarsanız Koçak Baklavanın özel şöbiyetini yemeden mekandan ayrılmayın. Fiyat normal şöbiyete kıyasla biraz yüksek. Ama içindeki Antep fıstığının maksimum kullanımı düşünülürse, makul bir fiyat aralığında. Yaprak şöbiyetse gerçekten denenmesi gereken bir tat!

Öte yandan Koçak bölgeye has tüm yöresel baklava çeşitleri tek çatı altına toplamış. Sunum ve hızlı servis oldukça başarılı. Bunun yanında firma kaliteli Antep fıstığı satışı da yapıyor. Online siparişlerse mesai saatleri dahilinde her an alınıyor.

Adres:  Ali Fuat Cebesoy Bulvarı, Ş. M. Engin Özdinç Sok. No:3, Şehitkamil/Gaziantep

Telefon: (0342) 322 2131

Web: www.kocakbaklava.com

3 – Çelebioğlu

Gaziantep’te adından sıkça bahsettiren diğer bir yöresel baklava mekanı da Çelebioğlu. Firmanın ünü artık kent sınırları dışına taşmış. Baklavalarındaki lezzet kalitenin adı gibi. Listemizin üçüncü sırasına aldığımız Çelebioğlu Baklavada klasik Antep baklavası ve havuç dilimi yemenizi şiddetle tavsiye edebilirim. Fiyatlar konusuna gelince firmanın fiyatları kent genelindeki fiyatlarla paralel seviyelerde.

Adres:  Kocaoğlan Mahallesi Org. Demokrasi Bulvarı No: 43 Şahinbey/Gaziantep

Telefon: 0 (342) 226 15 16

Web: www.celebiogullari.com.tr

4 – İmam Çağdaş

İmam Çağdaş tepsi baklava satışlarını internet sitesi aracığı ile devam ettiren, yurt genelinden aldığı siparişlerle geleneksel Antep baklavasını kent dışına taşımayı başaran isimlerden biri. Antep’te kent merkezine yakın konumuyla ve nezih mekan görüntüsüyle bizi kendine çeken İmam Çağdaş bizim en iyi baklavacı listemizin dördüncü sırasına yerleşti. Bol çeşit ve harika lezzetler için bu firmayı da kaydetmeyi unutmayın deriz.

Adres:  Şahinbey, Uzun Çarşı No:49 Gaziantep

Telefon: 0(342) 220 70 80

Web: www.imamcagdas.com

5 – Zeki İnal

Listemizin sonuncu sırasında olsa da Zeki İnal adı da baklavada kendini kanıtlayanlardan. Yani listenin sonunda olması sizleri yanıltmasın! Lezzet ve kalite Zeki İnal adında oldukça yüksek performans yakalamış durumda. Zeki İnal’ın bizlere göre tek eksisi ise internet sitesine gereken ilgiyi ve önemi vermemesi. Bu firmanın internet sitesi ne yazık ki atıl durumda ve online sipariş verme şansınız yok!

Bu yazı 503 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir