Burdur Gezilecek Yerler

Kbyra Antik Kenti
Paylaş
 

Bu yazımda Burdur’da gezilecek yerler hakkında bilgi vereceğim.

Tymbrianassos (Düğer): Yaraştı Gölü’nün doğu kıyısında bir yanmada üzerindedir. Kent. M.Ö.6.yy’ın son çeyreğinde kuruldu. Buluntular arasında, tapınak olduğu sanılan birkaç yapının, pişmiş topraktan kaplama levhaları vardır. Bunlar Burdur Müzesi’nde sergilenmektedir.

 Burdur Gölü: Kendi adını taşıyan çöküntü alanının en çukur yerini kaplayan, tektonik kökenli bir göldür. Merkez ilçeye 4 km uzaklıkta bulunan göl, yaklaşık 180 km’lik bir alan kaplar. En derin yeri 110 m’yi bulur. Tuzluluk nedeniyle gölde balık yaşamaz. Gölün çevresi plaj ve dinlenme yeri olarak değerlendirilmektedir.

Burdur Gölü dışında, yerleşme çevresinde Pınarbaşı (Eğneş), Karaevli ve Bereket gölleri vardır. Bu göllerin her biri, yöre halkı için birer nefes alma noktasıdır.

 Aziziye Ormanları: Merkez ilçeye 60 km uzaklıkta bulunan yöre çam ormanlarıyla kaplıdır. Çevre, yapısal özelliği ve bitki örtüsünün zenginliğiyle dikkati çeker. Aziziye Ormanları su kaynakları ve elverişli iklimi nedeniyle bir dinlenme yeri olarak değerlendirilmektedir.

Kbyra Antik Kenti: Burdur’a 110 km mesafede Gölhisar’da bulunmaktadır. Buraya ilk kez MÖ.1. yüzyıl civarında Lidyalılar yerleşmiştir.

Kbyra Antik Kenti

Kbyra Antik kenti

Fotoğraf Turkey Vision tarafından çekilmiştir.

İnsuyu İçmeleri: Burdur-Antalya karayolu üzerinde ve Burdur Merkez’e 14 km uzaklıktadır. Kaynağını kayaların dibinden yüzeye çıkan 4-5 sudan alır. Şeker hastalığı ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenir. Yerel ihtiyaçları karşılar.

Bu yazı 1187 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA