Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı

Paylaş
 

Çorum’da gezilecek yerlerin başında Alacahöyük Milli Parkı gelir. Alacahöyük-Boğazköy arasında, 795 nolu karayolu çevresinde toplam 2634 hektar alan, 21 Eylül 1988 tarihinde Hititler’e ait tarihi ve arkeolojik değerleri korumak amacıyla milli park olarak ayrıldı.

Park alanındaki Alacahöyük, Hitit Krallık ve Hitit İmparatorluk dönemlerinde önemli bir merkezdi. 16 m yüksekliğindeki höyükteki imparatorluk kenti, güçlü savunma duvarlarıyla çevriliydi. Anıtsal kapıları ve sur kalıntılarını görmek mümkündür. Ören yerinin girişindeki, 1982′- de yeni binasında hizmete giren Alacahöyük Müzesinde, höyükten elde edilen buluntular sergilenmektedir. Alaca ilçesi çevresindeki Kalınkaya, Pazarlı ve Eskiyapar, Hitit kalıntılarının elde edildiği diğer yerleşmelerdir. Ayrıca, bütün höyüklerde en erken Kalkolitik Çağda başlayan yerleşme Osmanlılar’a değin uzanmaktadır. M.S. 2.yy’a tarihlenen Gerdekkaya Kaya Mezarları ile Kalehisar Mahmudiye Köyü Külliyesi, Hitit sonrasına ilişkin kültür değerleri olarak karşımıza çıkar.

Hitit tarihi boyunca başkentlik görevini üstlenmiş olan Hattuşaş, milli parkın bir başka önemli yerleşmesidir. Bugün de kazı ve araştırmaların sürdürüldüğü Hitit kentinde, Büyük Kale, Büyük Tapınak, birçok küçük tapınak ve değişik yapı kalıntıları vardır. Bu yapılar, yeraltı geçitleri, kuleler ve burçlarla güçlendirilmiş surlarla çevrilidir. Kent kapılarından Kral Kapısı, Sfenksli Kapı (Yerkapı) ve Aslanlı Kapı, tüm görkemiyle ayaktadır.

Boğazköy savaşçı tanrı rölyefi

Savaşçı tanrı rölyefi

Fotoğraf Dennis Jarvis tarafından çekilmiştir.

Sur içinde daha önceki dönemlerden kalma kale kalıntılarının bulunduğu ören yerinde, höyükten elde edilen kalıntıların sergilendiği bir de yerel müze vardır. Başkent Hattuşaş’ın 2 km kuzeydoğusunda Yazılıkaya adıyla bilinen bir açık hava tapmağı yer alır. 64 figürden oluşan kabartmalar iki galeri halinde düzenlenmiştir. Huttuşiliş III ve Tudhaliye IV dönemlerine tarihlenen kutsal alan, Hitit sanatının en görkemli örneklerinden biridir.

Bu yazı 1879 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir