Isparta Keçiborlu Kuyucak Lavanta Kokulu Köy Gezisi
4 Temmuz 2018
Erhan Pala

Isparta Keçiborlu Kuyucak Lavanta Kokulu Köy Gezisi

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyü lavanta bahçeleriyle son yıllarda ilgi çekmeye başladı. Günübirlik veya haftasonu turları da yüzlerce binlerce...

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyü lavanta bahçeleriyle son yıllarda ilgi çekmeye başladı. Günübirlik veya haftasonu turları da yüzlerce binlerce turisti kuyucak köyüne getiriyor. Lavanta sezonu 14 haziran 17 temmuz görsel, 18 temmuz 15 ağustos hasat zamanı. Lavanta bahçelerini görmek  için bu tarihlerde ziyaret etmeniz gerekiyor.

Lavanta kokulu köy

NASIL GİDİLİR: Burdur merkeze 55 km. mesafede ısparta merkeze 65 km. mesafededir. Keçiborlu merkezden ise 21 km. dir. Burdur veya Ispartadan Denizli-Afyon istikametine giderken akaryakıt istasyonlarını ve Altıntaş Ekmek Fırınını geçtikten sonra köprülü kavşakta Kuyucak tabelasını gördüğünüzde kavşaktan 18 km. köy yolundan  lavanta bahçeleri içerisinden Kuyucak köyüne ulaşıyorsunuz.

Lavanta kokulu köy

Akıllı telefon haritasında Burdur yolundan Burdur gölü kenarından Senir kasabasından daha kısa bir yol gösteriyor ben de bu yoldan gittim ama tavsiye etmem toz toprak içinde ve otomobiller için uygun değil, siz en iyisi  asfalt yolu tercih edin.

Lavanta kokulu köy

GEZİLECEK YERLER: Kuyucak köyü etrafında lavanta bahçeleri fotoğraf meraklıları için çok güzel mekanlar  sunuyor. Bahçelerde günübirlik ihtiyaçları karşılayan kafeler ve etrafında lavantalarla süslenmiş bisikletler, oturma yerleri, seyir terasları buluyor.

ısparta lavanta bahçeleri ne zaman gidilir

Köyün merkezinde taşıt ve yaya trafiği çok sıkışık oluyor. Gelecek turizmde projesi ile özellikle köylü bayanlara eğitimler verilerek lavanta ürünleri ve pansiyonculuk sayesinde gelir elde etmeleri sağlanmış. Önceleri sadece lavanta üretilip satılırken şimdi köye gelen turistlere doğrudan lavanta ürünleri satışı, konaklama ve yeme içme hizmeti sunuluyor. Lavanta köyüne gelirken fotoğraf makinenizi ve lavanta bahçelerine uygun beyaz, eflatun kıyafetlerinizi giymeyi unutmayın.

Lavanta kokulu köy

NELER ALINIR: Adı üzerinde lavanta kokulu köyde lavantanın her türlü ürünleri mevcut. Lavanta demetleri 3 tl, lavantalı dondurma 5 tl, lavanta kolonyaları 10-1 tl arası, lavanta sabunları, duş jeli, kremleri 10-20 tl arasında, lavanta balı da var.

Lavanta kokulu köy

lavantadan köylü teyzelerin yaptığı taçlarla  çok güzel fotoğraflar çekinebilirsiniz. Lavanta kesesini ise unutmayın, giysi dolaplarına koymalısınız. Ayrıca hediyelik süs eşyaları ve magnetlerde lavanta temalı.

Lavanta kokulu köy

NE YENİR: Köy evlerinin bazıları kafeye çevrilmiş.  Ayrıca Kadın Girişimciler kooperatifinde yöresel yemekler, gözleme, kahvaltı, lavanta çayı, kahvesi, dondurması bulunuyor. Lavantaya dair herşeyi burada bulabilirsiniz.

Bir adet yorum var.

  1. Orhan kılıç dedi ki:

    Lavanta köyünü bende duymuştum ama gidemedim bu yazı çok faydalı oldu inşaallah hafta sonu oradayız.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019