Antalya’da Kışın Nasıl Giyinmeli?

Paylaş
 

Antalya, Akdeniz ikliminin en yoğun yaşandığı illerimizden biri olduğundan; özellikle yaz ayları hem yerli hem de yabancı turistler tarafından akın edildiğinden en yoğun sezonunu geçiriyor. Fakat Antalya’nın doğal güzellikleri ve tarihi yapılarını diğer mevsimlerde de ziyaret etmek isteyen gezginler var. Yazın yoruculuğunun, kış ayında dinlendirdiği şehir olan Antalya’da; kışları diğer illere nazaran daha sakin ve sıcak geçiyor. Nemin kış ayında da bol olduğu Antalya’da, kış aylarında bile kar yağdığına şahit olmak pek mümkün olmuyor.

Kış aylarını sert rüzgarlar ve aralıklı ama kuvvetli yağmurlarla geçiren Antalya şehri, fırtınalı bir havanın ardından sizi güneşin doğuşuyla karşılaştırabilecek bir şehir. Kış aylarında Toros Dağları’nın tepesini karlı halde görebilirsiniz. Yine de Antalya’ya kar yağması, orada yaşayanların ve bulunanların pek alışık olduğu bir durum değil. Antalya’da kışın karlı değil, yağmurlu geçiyor. Bu yüzden ağır botlara gerek olmasa da, kalın giysileri tercih etmek daha avantajlı.

Yağmurun ve sert rüzgarların etkili olduğu şehirde sürekli değişen hava insan bünyesini oldukça olumsuz şekilde etkileyebilir. Dolayısıyla güne başlamadan önce hava durumuna bakarak giysi tercihinde bulunmak yerinde bir karar olacaktır. Aniden gelen bir yağmur veya aniden açan bir güneş için de etraftaki mağazalar tercih edilebilir. Oldukça fazla sayıda mağaza alternatifi olan Antalya şehri, bu konuda seçenek bulmakta zorlanacağınız bir yer değil.

Kışları diğer illere nazaran daha sıcak ve sakin geçse de, Antalya’nın Akdeniz iklimi de dikkat edilmesi gereken hava koşullarına sahip. Eğer kış aylarında Antalya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız, çantanızda kışlık giysilere ve olabildiğince kalın alternatiflere yer vermenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Aksi taktirde Antalya’da geçen kışların değişken havası sizi hasta edebilir.

Bu yazı 2263 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA